Strona główna / Pracownie / Pracownia taneczna


Wszystko co chcesz powiedzieć można wyrazić tańcem, wtedy jest to proste i łatwe.
Heywood Broun

Pracownia Taneczna

Przy Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim działają grupy taneczne skierowane do różnych grup wiekowych. W młodszych grupach nauka tańca odbywa się poprzez zabawę, a podczas zajęć wykorzystywane są ćwiczenia rytmiczne i różnego rodzaju elementy doskonalące koordynację ruchową. W grupach starszych uczestnicy zajęć poznają nowe formy taneczne, poznają różne techniki tańca nie tylko podczas zajęć, ale również podczas warsztatów tanecznych prowadzonych okazjonalnie przez zaproszonych instruktorów. W ramach wszystkich zajęć przygotowywane są układy taneczne. Grupy taneczne występują podczas lokalnych imprez oraz próbują swoich sił w przeglądach tanecznych, dzięki którym nabierają umiejętności prezentacji scenicznej.

W świecie Terpsychory (patronki tańca)
2008-05-22 22:42:42
fotoW czasie kiedy taniec stał się tematem numer jeden w naszych domach, każdy chce poczuć jego magię. Programy telewizyjne związane z tańcem przyciągają tłumy widzów. W związku z minionym Międzynarodowym Dniem Tańca, który obchodzony jest 29 kwietnia, w Ośrodku Kultury z inicjatywy A. Olszackiej zorganizowana została wystawa na temat tańca.

W Galerii „Za Filarami” zaprezentowana została wystawa „BALET W MALARSTWIE” autorstwa Wandy Badowskiej-Twarowskiej - absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która niedawno obchodziła jubileusz 30-lecia pracy twórczej. Stosowane techniki malarskie prezentowanych prac to olej, akryl i pastel. Autorka podkreśla, że w swojej twórczości eksperymentuje, ale od kilku lat z uwagi na jej zafascynowanie baletem wiodącym tematem jej prac jest taniec- najczęściej balet klasyczny. Zanotowany w obrazach gest czy ruch często, mimo pozornego rozmycia, staje się rozpoznawalny jako charakterystyczny, wyróżniający dla danej tancerki w wykonywanej przez nią partii. „Bohaterami prezentowanych obrazów są wyłącznie ci artyści, z którymi łączą ją więzy przyjaźni lub bliska znajomość. (...) Niezwykłe, pełne ekspresji portrety. Nieczytelne rysy twarzy, świadomie niedokończony rysunek całej postaci, a wszystko po to, aby zogniskować uwagę patrzącego na artyzmie wykonania tanecznej frazy. Wanda świetnie rozumie ruch. Twierdzi, że w każdej chwili może przywołać z pamięci poszczególne jego fazy. Daje temu wyraz w swej twórczości. Ukazuje sylwetki tańczących w najpiękniejszym momencie niedokończonego ruchu, w charakterystycznym dla danego wykonawcy ułożeniu stóp, dłoni (...)”(fragment tekstu opublikowanego przez Marię T. Krawczyk dla serwisu tańca - www.moderndance.pl).

Irena Turska w swojej książce o tańcu stwierdza, że „historia tańca jest tak długa jak historia ludzkości. Taniec był obecny we wszystkich kulturach i epokach”. A jak TANIEC zmieniał się na przestrzeni dziejów- kiedy był wykonywany dla uczczenia bóstw, a kiedy wkroczył na królewskie dwory, jak powstał balet i kto zreformował strój do tańca, a kto spisał pierwsze zasady tańca klasycznego, czym charakteryzują się polskie tańce narodowe i wiele innych ciekawych informacji można dowiedzieć się z równocześnie zaprezentowanej wystawy edukacyjnej pt. „W ŚWIECIE TERPSYCHORY” przygotowanej przez Anetę Olszacką. (Terpsychora to patronka tańca - jedna z 9 muz w greckiej mitologii).

Wernisaż w/w wystaw odbył się 15 maja br., a uświetniły go występy wielu grup tanecznych. Zaprezentowały się grupy Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim tj. DEBIUCIK, DEBIUT i grupa YEST (która została laureatem tegorocznego Powiatowego Przeglądu Zespołów Tanecznych w Drawsku Pomorskim). Ponadto publiczność mogła zobaczyć taniec współczesny wykonany przez duet - Martę Gawryłow i Piotra Stańczyka ze Złocienieckiego Ośrodka Kultury w etiudzie pt. „Bratnie dusze” oraz kroki podstawowe poloneza i krakowiaka w krótkich choreografiach zaprezentowanych przez dwie pary z Zespołu Ludowego „ZŁOCIENIE”. Niewątpliwie atrakcją tego popołudnia był taniec klasyczny w wykonaniu KOMPANII BALETOWEJ z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. Motyw tańca pojawił się również w muzyce –Bartłomiej Michalczyk wykonał utwór „Takie Tango” Budki Suflera w nowej aranżacji muzycznej.

Wernisaż był okazją dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Tańca i jak twierdzi Gladys Faith Agulhas w tegorocznym przesłaniu z tej okazji (w całości zaprezentowanym na stronie serwisu tańca) - „Duch Tańca nie ma barwy, kształtu czy rozmiaru. Jest jednak ucieleśnieniem jedności, siły i piękna, które tkwi w nas.(...) Każdy może go dotknąć, usłyszeć, poczuć i przeżyć...”
WSTECZSTRONA GŁÓWNA


Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK