Strona główna / Świetlice / Poźrzadło Wielkie


Poźrzadło Wielkie

Historia

Wieś parafialna znana z dokumentów od 1337 roku. Własność von Guntersbergów do XVIII wieku. Nowy kościół zbudowano w XVIII wieku. Kościół parafialny, pod patronatem szlachty znajdował się do 1927 roku. Na wieży dzwon z 1560, odlany z polecenia pastora Thomasa Friedrich i rady parafialnej. Kolejny dzwon odlany w szczecinie w 1829, został zabrany na cele wojenne 1917 roku. Znajdowały się tu epitafia rodziny pastora z początków XVII wieku. W 1842 roku majątek należał do porucznika Bernarda Henryka von Mellenthina.

Czasy obecne

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim w powiecie 8 kilometrów na północ od Kalisza Pomorskiego. Miejscowość liczy około140 mieszkańców. W wiosce znajduje się zabytkowy szachulcowy kościół filialny p.w. Świętego Stanisława z I połowy XVIII wieku. Drewniana niska kwadratowa wieża, osadzona od frontu na nawie, zwieńczona dachem namiotowym z krzyżem. Obiekt zabytkowy. Wieś wyposażona jest w ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko, kort tenisowy, zieloną siłownie, tor przeszkód oraz plac zabaw. Miejscem kulturalnych spotkań jest świetlica wiejska która prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odbywają się w niej spotkania okolicznościowe takie jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Świąteczne Wieczorki. Świetlica współpracuje z miejscowymi organizacjami pozarządowymi z Kołem Gospodyń wiejskich ”Babki z Klasą’’ oraz Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich „Poźrzadlanki’’. W Poźrzadle Wielkim aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna.

Piknik Rodzinny w Poźrzadle Wielkim 2014
2014-06-18 17:09:35
foto Co roku pod koniec maja lub na początku czerwca w Poźrzadle Wielkim wspólnie obchodzimy święto Dzień Matki i Dzień Dziecka. W roku bieżącym był to zorganizowany w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków M-GOK w Kaliszu Pomorskim „Majowy Piknik Rodzinny”, na który przybyli niemal wszyscy mieszkańcy.

Tradycyjnie rozpoczął się on programem artystycznym skierowanym do wszystkich mam „Dzieci dla Mam”, były to wiersze i piosenki przygotowane i zaprezentowane przez dzieci uczęszczające do świetlicy. Występ szczególnie tych najmłodszych bardzo się wszystkim spodobał i dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie wszyscy wzięli udział we wspólnej zabawie, w programie znalazły się: „Festiwal Baniek Mydlanych”, włączyły się do niego całe rodziny, które puszczały różnej wielkości bańki mydlane, został do tego wykorzystany specjalny zestaw przyrządów. Konkurs plastyczny „Nasze twarze na szkle”, dzieci i mamy malowały na szybkach, farbami akrylowymi swoje twarze. Po zakończeniu konkursu została ona ustawiona w plenerze, co wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród zebranych. Ponadto wszyscy bardzo chętnie brali udział w konkurencjach sportowych i strażackich przygotowanych i prowadzonych przez strażaków: „ Zbijanie butelki wodą z węża strażackiego”, „ Zwijanie węży strażackich”, „Wyścig w oprzyrządowaniu strażackim”. Jak co roku niezwykłą atrakcją był pokaz gaszenia mini pożaru i rozłożona dla dzieci piana oraz po raz pierwszy „Kurtyna wodna”. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku i pieczenia kiełbasek przy ognisku, które zostały przygotowane przez Radę Sołecką i sołtysa. Ogromne podziękowania składamy wszystkim sponsorom, którzy nas wsparli przy organizacji tej imprezy.

Zobacz galerię zdjęć

WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK