Strona główna / Świetlice / Sienica

Sienica

Wieś Sienica leży ok.14km na północny wschód od Kalisza Pomorskiego, między Starą Studnicą a miejscowością Żabinek. W Sienicy znajduje się kościół filialny, gotycki z 1830r. pw. Zesłania Ducha Świętego należący do parafii św. Wojciecha w Wierzchowie. W bliskim sąsiedztwie mamy rzekę Drawę , jezioro Lubie oraz dużo pięknych lasów, łąk i pól.

Świetlica wiejska w Sienicy położona jest w centrum wsi. W bezpośrednim sąsiedztwie świetlicy umiejscowiony jest piękny plac zabaw, siłownia plenerowa, wiaty integracyjne. Teren wokół świetlicy i placu zabaw jest ogrodzony ,przez to bezpieczny.

Świetlica została oddana do użytku w 2014r. W skład pomieszczeń wchodzi: korytarz, szatnia, pomieszczenie biurowe, pracownia komputerowa, duża sala, pomieszczenie gospodarcze, kuchnia ,kotłownia i dwie toalety(damska toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych).

Nasza świetlica tak jak i inne świetlice wiejskie w gminie spełnia funkcje kulturowo-użytkowe. Odbywają się w niej zajęcia planowane, cykliczne z uwzględnieniem rożnych świąt ,imprez i spotkań integracyjnych. Współpracujemy ściśle z sołtysem i radą sołecką przy organizacji różnych przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczność . Dzieci i dorośli mogą rozwijać swoje zdolności plastyczne i techniczne ,poprzez udział w codziennych zajęciach świetlicowych ,oraz warsztatach realizowanych w ramach projektów. Do dyspozycji osób zainteresownych są komputery i drukarka. W ramach relaksu można zagrać w tenisa stołowego, piłkarzyki lub różne gry planszowe. Jesteśmy otwarci na pomysły, propozycje i współpracę z każdą osobą odwiedzającą naszą świetlicę. Istnieje również możliwość wynajmu świetlicy na uroczystości rodzinne.

Posiadamy również stronę na facebooku Świetlica wiejska w Sienicy do obserwowania której również zapraszamy.

https://www.facebook.com/swietlica-wiejska-w-Sienicy

Dzień Europy
2021-05-10 15:01:45
foto 9 maja we wszystkich państwach europejskich należących do Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Europy. Tego dnia świętujemy pokój i jedność w Europie. Na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Europie i na całym świecie organizują różnego rodzaju wydarzenia, w których udział może brać każda zainteresowana osoba. Organizowane są różnego rodzaju debaty, koncerty, wizyty grupowe i różne wydarzenia, które miedzy innymi informują społeczeństwo o działaniach Unii Europejskiej. W czasie pandemii Covid-19 instytucje UE również zapraszają ludność całego świata w odwiedziny ,tyle że online. Takie wirtualne wizyty jak wiadomo gwarantują bezpieczeństwo ,o które byłoby trudno w przypadku imprez stacjonarnych lub hybrydowych. Powrót do wizyt na żywo będzie możliwy, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne.

Dlaczego właśnie tego dnia przypada te święto? Jakie jest jego znaczenie? Otóż 9 maja 1950r. w Paryżu ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Francji Robert Schuman odczytał deklarację w obecności przedstawicieli prasy międzynarodowej. Wzywał w niej Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do połączenia produkcji węgla i stali, poprzez utworzenia ponadnarodowej instytucji europejskiej, która byłaby odpowiedzialna za sektor stalowo-węglowy. W tym czasie przemysł ten stanowił podstawę potęgi militarnej. Europę ogarniała groźba wybuchu trzeciej wojny światowej, a zaproponowana forma współpracy politycznej w Europie miała uniemożliwić wybuch nowej wojny. Trakt powołujący tę instytucje został podpisany rok później.

Decyzję o tym że 9 maja będzie obchodzony jako Dzień Europy podjęto na szczycie przywódców Unii Europejskiej w 1985 r. w Mediolanie. W tym miejscu należy wspomnieć że państwa Europejskie które nie są członkami Unii Europejskiej, a są członkami Rady Europy obchodzą święto 5 maja.

Uważa się, iż 9 maja 1950 roku został zrobiony pierwszy krok w tworzeniu tego co dziś znamy pod nazwą Unii Europejskiej. Każdy demokratyczny kraj należący do Unii Europejskiej zobowiązany jest przestrzegać fundamentalnych wartości jakimi są pokój i solidarność, i budowania takiej Europy, w której szanuje się wolność i tożsamość wszystkich narodów.






WSTECZSTRONA GŁÓWNA


Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK