Strona główna / Świetlice / Stara Studnica


Stara Studnica

Świetlica mieści się w centrum wsi obok placu zabaw. Generalny remont przeprowadzony był w 2007r. Świetlica jest otwarta w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku. Mamy dostęp do Internetu, z którego mogą korzystać wszyscy.
Świetlica jest jedynym ośrodkiem kultury w naszej wsi. Prowadzi ją Mariola Zarzycka. Na świetlicę uczęszcza codziennie od 10 do 14 dzieci, w wieku od 4 do 15 lat. Młodzież odwiedza nasze progi przeważnie w piątki i soboty, kiedy to wraca ze szkół. Świetlica nasza jest otwarta dla wszystkich mieszkańców i tych młodszych i tych starszych. W przeciągu całego roku realizowany jest plan pracy w którym uwzględnione są wszystkie święta zgodnie z kalendarzem imprez, spotkania Sołtysa z Radą Sołecką oraz mieszkańcami wsi, zabawy sportowe.
Warsztaty dziennikarskie w Starej Studnicy
2013-02-26 20:54:29
foto Przez trzy dni grupa młodych dziennikarzy ze szkolnej gazetki „Kontrast” pracowała nad reportażami historycznymi, których tematem były pierwsze lata po wojnie widziane z perspektywy świadków tamtej rzeczywistości. Jak wyglądał Kalisz Pomorski, jak ułożyły się stosunki sąsiedzkie, co decydowało o ludzkim losie? Na te pytania odpowiadali bohaterowie tekstów.

Od 19-21 lutego w Starej Studnicy trwały warsztaty dziennikarskie dotyczące formy reportażu historycznego. Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, a koordynatorem pan Piotr Bejnarowicz. Do współpracy zaproszono młodzież z liceum, która interesuje się dziennikarstwem i historią. Warsztaty prowadzili : pan Tomasz Ogonowski , dziennikarz i producent TVN 24 oraz pani Aleksandra Radecka , opiekunka koła dziennikarskiego. Ekspertem w sprawach historycznych został pan Maciej Rydzewski, historyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001R. Efekt pracy to dwa reportaże, które będą publikowane na stronie internetowej Biblioteki Publicznej oraz w lokalnej prasie.

Komentarz
Warsztaty dziennikarskie były moim zdaniem naprawdę udane. Od razu chciałbym podziękować Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim oraz panu Piotrowi Bejnarowiczowi za możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu. Dla osoby, która pierwszy raz miała styczność z taką formą warsztatów, jest to nie lada przeżycie. Możliwość mieszkania razem pod jednym dachem wraz z resztą zespołu to ogromny plus tych warsztatów. Dzięki temu mogliśmy w pełni skupić się na pracy, która z pewnością była przez to bardziej efektywna. Wspólne mieszkanie równało się także ze wspólnym spędzaniem czasu wolnego, co wpływało na atmosferę. Ta była według mnie naprawdę miła. Przez ten krótki czas stworzyliśmy coś na kształt małej rodziny. To z pewnością wpłynęło na efekt końcowy, jakim są skończone reportaże. W pewnym momencie ciężko było uwierzyć, że to już koniec. Z reportażem, a tym bardziej z reportażem historycznym, miałem dotychczas mało wspólnego, teraz mogę śmiało powiedzieć, że dzięki Pani Aleksandrze Radeckiej oraz Panu Tomaszowi Ogonowskiemu dowiedziałem się naprawdę wiele. Informacje te z pewnością przydadzą się całej naszej grupie w przyszłości. Jeśli jeszcze kiedyś dane mi będzie pisać taki tekst, to z pewnością będzie on lepszy od poprzednich, właśnie dzięki wskazówkom i podpowiedziom. Wiem, że należy pamiętać o : detalu, strukturze, języku , a także o oryginalnym pomyśle. Z niecierpliwością czekam na następne warsztaty w takiej samej formie. Być może trwałyby one dłużej? Na koniec chciałbym podziękować jeszcze raz organizatorom, opiekunom oraz całemu naszemu zespołowi. Taka praca to czysta przyjemność.

Marcin Ratajczak

Artykuły powstałe w trakcie warsztatów dostępne są na stronie Biblioteki Publicznej http://www.biblioteka.kalisz-pom.pl/gawedy.php

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK