W dniach 12-13 listopada 2006 r. zawitali do Kalisza Pomorskiego goście
z Japonii: Atushi Takenouchi, Hiroko Komiya i Tako
Atushi Takenouchi tancerz i choreograf, realizuje solowe spektakle, inspirowane przede wszystkim zjawiskami natury odkrył swój oryginalny styl tańca – JENEN butoh, którego nazwa pochodzi od japońskich pól Jinen.
Do Polski Atsushi Takenouchi po raz pierwszy przyjechał w 2000 roku, aby prezentować spektakl TENMON (Kamień) w Teatrze KANA w Szczecinie, w Lublinie, na Lubelskich Konfrontacjach Teatralnych oraz w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. W 2004 roku rozpoczął roczny projekt JINEN Butoh We wnętrzu ruchu i JINEN sponsorowany przez Japan Foundation Fellowship we Francji, Polsce i USA.Przez lata zagrał około 700 przedstawień; prowadził też warsztaty tańca butoh zarówno dla tancerzy i choreografów, dla studentów (na uniwersytetach), dla dzieci jak również dla ludzi upośledzonych i chorych psychicznie. Obecnie szósty rok z rzędu realizuje ideę „tańca z miejscami”- odwiedził kilkanaście krajów m.in. Francję, Austrię, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Włochy, Holandię, Czechy, Niemcy, Polskę, prowadząc warsztaty, realizując przedstawienia i duże międzynarodowe, plenerowe projekty artystyczne. Zajmuje się też rysunkiem.
Hiroko Komiya jest muzykiem i akompaniatorką, tworzy muzykę eksperymentalną, używając dźwięków wziętych z natury. Posługuje się m.in. muszlami, dzwonkami, grzechotkami, kołatkami, naczyniami cynowymi, specjalne dobrane instrumenty tradycyjne. Używa też z powodzeniem swojego własnego, organicznego głosu. W ten sposób buduje nieharmoniczne improwizacje muzyczne, sięgające archetypów kultury wschodu, stanowiące niezwykły akompaniament do spektakli, improwizacji i warsztatów.
Artyści spotkali się na zajęciach warsztatowych z mieszkańcami trzech naszych wiosek Bralina, Starej Studnicy i Cybowa a także na dwóch spotkaniach w MGOK z młodzieżą licealną oraz z uczestnikami poszczególnych zajęć odbywających się w Ośrodku Kultury.
Goście swoim wyglądem i zachowaniem budzili duże zainteresowanie. Język nie był barierą, artyści posługiwali się językiem angielskim, więc przy okazji tego spotkania mogliśmy spróbować sił w tej dziedzinie. Natomiast taniec, choreografia i muzyka okazały się jeszcze bardziej interesujące i intrygujące.
Butoh to przede wszystkim przełamanie zwyczajnego myślenia, odnalezienie swojej własnej drogi, zaakceptowanie różnych aspektów życia, także cierpienia, ciemności, słabości. Taniec butoh jest jak burzenie ściany, muru. To jest prawdziwe odczuwanie siebie, jest odnalezieniem przestrzeni otwartości, wolności, jest akceptacją życia.
Wszyscy uczestnicy warsztatów mieli możliwość takiego właśnie spojrzenia na samego siebie, na człowieka stojącego obok i na całą otaczającą nas przestrzeń. Cieszymy się z tak miłego i owocnego spotkania.
Zobacz zdjęcia