Początków jasełek poszukują historycy w intuicji św. Franciszka. Był to swoisty rodzaj nauczania na temat Bożego Narodzenia. Początków tych przedstawień należy szukać w XIII wieku, jakkolwiek zachowane źródła sięgają dopiero XVI wieku. Początkowo miejscem widowisk był budynek kościelny, a dopiero później, gdy niektóre postaci teatralne, jak śmierć, pasterze, czy diabły, zachowywały się coraz swawolniej, przedstawienia jasełkowe prezentowano raczej w karczmach, szopach, czy większych izbach.
Z tzw. drugim dniem świąt Bożego Narodzenia rozpoczynał się okres „jasełek”. Trwał on przez wieki do uroczystości Matki Bożej Gromnicznej (2.II.), czyli do dnia ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej. Nazwa „jasełka” pochodzi od żłobu, czyli rodzaju drabinek, jeszcze dziś stosowanych, które służą do zadawania siana bydłu czy koniom.
Jasełka-misteria, odgrywane są przede wszystkim przez żywych małych aktorów, wczuwających się w akcję inscenizacji, którą tworzą: poszukiwanie przez Świętą Rodzinę noclegu, zapowiedzi narodzenia Mesjasza, przyjście na świat Dzieciątka w stajence i towarzyszące mu różne cuda; czułość i macierzyńska miłość Najświętszej Rodzicielki; pokłon pasterzy, uwielbienie i współczucie zwierząt dla nowo narodzonego Pana; nienawiść Heroda i jego niecne zamiary; pokłon Trzech Królów. Te osoby i fakty scenicznej improwizacji nie wyczerpują całej wielowątkowej treści jasełek. Obok przedstawienia ewangelicznych scen związanych z narodzeniem Jezusa Chrystusa są w nich zawarte uczucia autorów szopek względem Dzieciątka, częstokroć wypowiadane w sposób naiwny, ale bardzo szczery i spontaniczny.
W dniach 10-18 grudnia 2007 roku jak już stało się coroczną tradycją na terenie naszej gminy odbył się „Przegląd Jasełek” na świetlicach wiejskich. W tym roku w przeglądzie udział wzięło 8 świetlic. Laureatów będzie można obejrzeć w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13.01.2008 roku. Zapraszamy serdecznie.