Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2007
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2007
Alternatywni „Młodzi Aktywni”
2007-11-28 19:29:49
fotoOd września 2007r. na terenie gminy Kalisz Pomorski zaczęliśmy projekt alternatywnych spotkań z dziećmi i młodzieżą uczęszczającymi na zajęcia do świetlic wiejskich pt. „Młodzi aktywni”. Naszym zamiarem było nauczyć dzieciaki kuglarstwa (machanie pojami, kijami oraz wachlarzami) a także grania na bębnach etnicznych oraz nauki chodzenia na szczudłach.

Na początku nie było łatwo, dzieci sceptycznie były nastawione do proponowanych warsztatów, ale z biegiem czasu coraz więcej dzieci przychodziło na zajęcia i podejmowało próby nauki.

Rafał uczył dzieciaki trudnej sztuki machania pojami. Poje to uchwyt do którego przymocowany jest łańcuszek zakończony piłką tenisową (poja treningowa) lub inny materiał który można podpalić (poja palna). Są one jednym z elementów teatrów ognia, które prezentują się na różnych festiwalach. Takie samo przeznaczenie maja kije, które także występują w wersji treningowej oraz ogniowej. Mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli już nieraz okazję zobaczyć teatr ognia w wykonaniu kaliskiej grupy „Ugnis” której instruktorem i założycielem jest właśnie Rafał. Machanie pojami, kijami oraz wachlarzami uczy dzieci koordynacji ruchowej, zręczności i cierpliwości, bo nie jest to takie proste.

Kolejnym warsztatem było chodzenie na szczudłach, które swoje korzenie ma w Chinach. Dzieciaki uczyły się tej trudnej sztuki chodzenia. Rozwija to koordynacje ruchową bo nie tak łatwo utrzymać się na nogach mając założone szczudła a co dopiero na nich chodzić. Na pozór dzieciom szło to nawet dosyć sprawnie.

Kolejna propozycja był warsztat perkusyjny, który prowadziłem z Adrianem. Dzieciaki uczyły się grania na instrumentach perkusyjnych oraz bębnach etnicznych.
Każdy warsztat rozpoczynał się rytmiką, która jest nieodzownym elementem gry na instrumencie. Dzieci klaskały w metrum 4/4, aby później przełożyć to samo na membranę bębna. Graliśmy na djembach, kongach oraz bongosach, które są zakorzenione w Afryce oraz Ameryce Południowej. Aby ułatwić granie i stworzyć jednakowe warunki dla wszystkich dzieci wybraliśmy ten sam rytm którego uczyliśmy na każdej świetlicy. Dzieci bardzo chętnie grały nie tylko na bębnach ale także na różnego rodzaju instrumentach perkusyjnych tj. marakasy, pudełka akustyczne, tamburyna oraz trójkąty. Cały nasz projekt kończy się pokazem wszystkich świetlic oraz wspólnymi warsztatami w dniu 15 grudnia 2007 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Urzędowi Miejskiemu w Kaliszu Pomorskim za umożliwienie nam realizacji naszego pomysłu. Dziękujemy także Zachodniopomorskiemu Kuratorium Oświaty w Szczecinie za sfinansowanie naszego projektu.

Chcielibyśmy także dodać iż poszukujemy sponsorów którzy sfinansowali by drobne upominki dla dzieci na mikołajki w dniu zakończenia projektu tj. 15 grudnia.
Informujemy także wszystkie dzieci że w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury prowadzone są zajęcia z kuglarstwa oraz jeśli znajdą się chętni to ruszy warsztat gry na bębnach.

Seweryn


WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK