Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz?... To „grzech ekologiczny”! – głosi ogólnopolska kampania Ministerstwa Środowiska. Odpady to obecnie jeden z najważniejszych problemów ekologicznych.
W Polsce obowiązuje już nowoczesne prawo wzorowane na normach unijnych, dotyczące m.in. konieczności zbiórki zużytych baterii czy recyclingu starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z roku na rok podnoszone są wymagania dotyczące np. poziomów odzysku poszczególnych surowców czy recyclingu. Krok po kroku Polska przygotowuje się do osiągnięcia standardów.
W ramach największej dotąd kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska poświęconej wyrabianiu ekologicznych nawyków postępowania ze ŚMIECIAMI powstał również spektakl (wg. scenariusza Mariusza Kozubka - reżysera zawodowego teatru religijnego), pt. „Nie zaśmiecaj swojego sumienia”, który został zaprezentowany w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim dnia 22 października 2010 r. Głównymi odbiorcami były dzieci z kilku klas szkoły podstawowej oraz młodzież z I klas gimnazjum. Przedstawienie zawierało treści edukacyjne (proekologiczne) mające na celu wyrabianie ekologicznych nawyków zapobiegania powstawaniu odpadów lub właściwego z nimi postępowania. Z uwagi na hasło i klimat telewizyjnej kampanii „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” pojawiły się też wątki religijne. Aniołowie przez cały czas byli strażnikami przyrody, którzy nieustannie musieli krzyżować plany przebiegłym diabełkom. A zaprezentowani bohaterowie to my – zwykli ludzie, którzy powinniśmy zacząć dostrzegać potrzebę segregacji odpadów, noszenia zakupów w torbach wielorazowego użytku, nie palenia w piecach odpadów, zwłaszcza butelek i folii i przemyśleć każdy zakup, zwłaszcza towarów w tych najmniejszych kuszących opakowaniach, by wokół nas nie rosły góry śmieci. Choć w spektaklu pojawił się też fragment o stworzeniu świata i Apokalipsy, całość była przyjazna i zabawna. Swoją wiedzę na temat recyklingu odpadów widzowie mogli zaprezentować w kilku proponowanych quizach. Mamy nadzieję, że wzrośnie również u nich poczucie odpowiedzialności za środowisko.