11 listopada jest naszym Narodowym Świętem Niepodległości. Obchodzone jest ono co roku, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów.
Uroczystości upamiętniające to wydarzenie miały miejsce pod pomnikiem „TYCH, KTÓRZY PRZYWRACALI POLSKOŚĆ TEJ ZIEMI”, w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski oraz w Pałacu Wedlów.
Jak co roku obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez przybyłe delegacje pod pomnikiem „TYCH, KTÓRZY PRZYWRACALI POLSKOŚĆ TEJ ZIEMI”. Wiązanki złożyli Burmistrz Kalisza Pomorskiego Pan Michał Hypki wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Haliną Ginalską, radni Pan Paweł Kulbacki i Pan Antoni Oleksiak z przedstawicielką Urzędu Miejskiego Panią Magdaleną Dąbrowską, delegacja Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie z Panią Dyrektor Wiesławą Minkiewicz, delegacja Liceum w Kaliszu Pomorskim z Panią Dyrektor Joanną Kuleszą, delegacja Policji z Komendantem Edmundem Bujonkiem, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Bastion Tradycji” Pan Krzysztof Ignaszewski oraz Pan Włodzimierz Wołowiec i Pan Alfred Kadłubowski.
O godz. 14 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorkim zebrani goście oraz mieszkańcy miasta uczestniczyli we Mszy świętej odprawionej przez ks. Grzegorza Maliowskiego w intencji wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Po jej zakończeniu w asyście pocztów sztandarowych wszyscy przeszli ulicami miasta do Pałacu Wedlów, gdzie odbyły się uroczyste obchody Dnia Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego, Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 września 2001r., Klubu Olimpijczyka oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu Pomorskim, a następnie Mateusz Rutkowski odczytał referat o pierwszych dniach niepodległej Polski. Po krótkiej lekcji historii młodzież z Ośrodka Kultury zaprezentowała program artystyczny, pt. „ Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. Tradycją stało się składanie życzeń dla Polski, które zaprezentowali uczniowie gimnazjum.