Dożynki to największe święto rolników. Tradycyjne dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni, podczas którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Ten ludowy zwyczaj Słowian i plemion bałtyckich, w różnych regionach zwany był też często wyżynkami, obrzynkami, wieńcem, wieńcowem (od najważniejszego ich symbolu – wieńca ze zbóż i kwiatów) lub okrężnem ( od starodawnego obyczaju jesiennego obchodzenia, lub objeżdżania, czyli okrążania pól po ścięciu zboża ). Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i zwyczaje, związane np. z ostatnią garścią, kępą lub pasem niezżętego zboża, które po żniwach czas jakiś pozostawiano na pustym już polu dla ciągłości urodzaju. Pozostawione na polu kłosy zwano przepiórką (na Mazowszu i Podlasiu ), brodą ( we wschodniej części Mazowsza ), kozą ( w Małopolsce ), pępem lub pępkiem ( w Wielkopolsce ), perepełką ( na kresach wschodnich ) zwano je także wiązką, wiązanką lub garstką. Ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczane były najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca.
W tym roku Dożynki Gminne odbyły się 27.08.2011r. we wsi Poźrzadło Wlk. Rozpoczęły się mszą dziękczynną, po której zespół „My Emeryci” poprowadził barwny korowód przez miejscowość na plac dożynkowy. W korowodzie uczestniczyły delegacje wieńcowe ze wsi: Biały Zdrój, Cybowo, Giżyno, Pomierzyn, Stara Korytnica, Stara Studnica, Poźrzadło Wlk., a także zaproszeni goście, przedstawiciele władz lokalnych i mieszkańcy gminy Kalisz Pomorski. Mieszkańcy Poźrzadła Wlk. znakomicie przygotowali się do tego wyjątkowego święta – wygląd wsi zapierał dech. Zaszczytną funkcję Starostów Dożynek przyjęli miejscowi gospodarze: pani Danuta Kołosowska i pan Zdzisław Girtler. Cudny bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki przyjął od nich Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, który gorąco powitał uczestników i podziękował rolnikom za trud włożony w uprawę ziemi i pracę w gospodarstwach, a także życzył wszystkim udanej zabawy.
W tegorocznym programie artystycznym publiczność mogła podziwiać zespół „My Emeryci”, gościnnie wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły ludowe: „Swojacy”, „Mirosławiacy”, „Jarzębiny”. Umiejętnościami wokalnymi podzielili się z nami Monika Wszędybył, Alicja Toś, Agata Ladra , Karolinka Suchecka – najmłodsza artystka na dożynkowej scenie. Nie zabrakło różnych konkurencji sportowych oraz specjalnej konkurencji dla sołtysów, która wzbudziła najwięcej emocji – zbijanie jajek batem. Konkurencję wygrała największa znawczyni jaj – pani Anna Stańczyk – sołtys wsi Biały Zdrój. W trakcie uroczystości dożynkowych rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa przyznała I miejsce dla wieńca ze Starej Studnicy, II miejsce dla wieńca ze Starej Korytnicy, III miejsce dla wieńca z Poźrzadła Wlk.
Ogłoszono także wyniki konkursu na najładniejszą wieś w gminie Kalisz Pomorski. I tak I miejsce – wieś Biały Zdrój, II miejsce – wieś Dębsko, III miejsce – wieś Stara Studnica, a także przyznana została nagroda specjalna za kontynuację i wzorową pracę na rzecz poprawy estetyki wsi – dla Poźrzadła Wlk. Plac dożynkowy ubarwiły i uświetniły stoiska przygotowane przez poszczególne sołectwa, gdzie można było skosztować pysznego swojskiego jadła. Spora grupa uczestników pomimo deszczowej pogody pozostała do późnych godzin wieczornych na zabawie tanecznej z nieocenionym zespołem „Nieobecni”.