Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2011
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2011
TEATRALNA JESIEŃ - podsumowanie projektu dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury
2011-11-22 23:04:00
foto Jesień była bardzo pracowita dla pracowników merytorycznych Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, w tym również pracowników świetlic wiejskich i świetlicy środowiskowej będącej partnerem w projekcie. Uczestniczyli oni bowiem w warsztatach animacji czasu wolnego, warsztatach teatralnych, warsztatach tworzenia scenografii oraz warsztatach art-terapii w zakresie ruchu i tańca, które były jednym z etapów realizacji „Teatralna jesień” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury +. Warsztaty dały możliwość podjęcia nowych działań animacyjnych wykorzystując głównie działania teatralne. Z pewnością zainspirowały do dalszych ciekawych działań animacyjnych. Zaproszeni instruktorzy udzielili cennych wskazówek z zakresu działań animacyjnych i scenicznych.

Pierwsze ze szkoleń zostało poprowadzone przez doświadczoną trenerkę firmy Stageman Polska, lidera animacji czasu wolnego w Polsce. Na zajęciach uczyliśmy się nowych form pracy z dziećmi i młodzieżą, nabywaliśmy praktyczne umiejętności – jak w nowatorski sposób przeprowadzić zajęcia z dziećmi, młodzieżą, by zachęcić ich do udziału w warsztatach. Warsztaty teatralne poprowadził Piotr Zgorzelski oraz gościnnie Iwona Faj – aktorzy ze Szczecina. Spotkanie z nimi to była wielka pigułka wiedzy na temat najistotniejszych elementów aktorstwa, które decydują o efektowności i atrakcyjności spektaklu. Wiedzę teoretyczną od razu mogliśmy przenieść na scenę przygotowując w grupach krótkie etiudy teatralne.

Swoją wiedzą na temat scenografii podzieliła się z nami Janina Grudnik-Banucha. Dowidzieliśmy się zarówno jak wygląda praca scenografa, profesjonalne projekty scenografii i kostiumów, ale mieliśmy też możliwość uruchomić swoją wyobraźnię i wymyślić dekorację z prostych elementów typu stary mebel, gałąź czy folia aluminiowa.

Ostatnie z warsztatów – art-terapii ruchem poprowadziły Patrycja Jastrzębska i Paulina Majewska instruktorki kursu kwalifikacyjnego prowadzonego przez Centrum Łowicka. Tu wszyscy uczestnicy mogli poznać terapeutyczny wpływ muzyki i tańca. Ruchem mogliśmy pokazać zarówno radość, jak i smutek, dynamikę i spokój.
Był to niezwykle ciekawie i efektywnie spędzony czas. Zdobyte doświadczenia na bieżąco wykorzystywaliśmy celem dalszej realizacji projektu „Teatralna jesień”.
W ramach projektu przygotowywane dzieci wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „W świecie Brzechwy” dn. 28 października 2011 r., do którego zaproszone zostały również zainteresowane dzieci ze szkół i przedszkola (w konkursie wzięło udział ponad 70 dzieci i młodzieży). Jury miało trudną prace by wyłonić zwycięzców, ale tak naprawdę musimy docenić prace wszystkich nad przygotowywaniem wierszy J. Brzechwy, bo to z pewnością przybliżyło i przypomniało znakomitą twórczość tego autora.
Kolejnym przedsięwzięciem było przygotowanie przedstawień na Gminny Przegląd Teatrów, który odbył się 4 listopada br. Dzieci pod okiem pracowników świetlicowych i instruktorów przygotowały barwne przedstawienia. Do przygotowań strojów i scenografii do których materiały zakupiono w ramach niniejszego projektu, często byli zaangażowani rodzice i dziadkowie dzieci. Dla nich też dzieci zaprezentowały w świetlicach swoje umiejętności na wieczorkach teatralnych. W dzień Gminnego Przeglądu Teatrów sala widowiskowa M-GOK zapełniła się po brzegi. Najbardziej spodobało się przedstawienie „Pranie” (Stara Korytnica), „Jaś i Małgosia inaczej”(Bralin), „Jas i Małgosia inaczej” (Cybowo), „Najdłuższa podróż” (Sienica). Wyróżniono również „Marionetki” w wykonaniu Teatru „Ugnis” i „Sen Jasia” (w wykonaniu dzieci ze świetlicy w Giżynie). Doceniono jednak zaangażowanie wszystkich małych aktorów i tuż po prezentacjach wszystkie dzieci obejrzały w nagrodę profesjonalny spektakl „SZNURKOWE SKRZATY” w wykonaniu aktorów Teatru „Wielkie Koło”.

W ramach projektu zorganizowano również obchody Dnia Niepodległości, na który przygotowano program artystyczny „Lekcja historii” oraz wystawę „Nocna rewolta” z Instytutu Pamięci Narodowej połączona z wystawą okolicznościową z okazji 11 listopada.
W realizację projektu oprócz pracowników i dzieci z Ośrodka Kultury i świetlic wiejskich zaangażowani byli pracownicy i dzieci ze świetlicy środowiskowej prowadzonej przez MGOPS w Kaliszu Pomorskim (partnera projektu), a także rodzice, członkowie grupy wokalnej MY-EMERYCI, członkowie Stowarzyszenia „Bastion Tradycji”.

Projekt TEATRALNA JESIEŃ dobiega końca, ale z pewnością nie będzie to koniec działań animacyjnych w Kaliszu Pomorskim, gdzie narzędziem jest teatr, ruch, scena.



WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK