W sobotę 14 września br., odbyło się XI Powiatowe Święto Plonów, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim oraz gmina Drawsko Pomorskie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Wydarzenie wpisuje się w obchody XV- lecia Powiatu Drawskiego.
Po mszy korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do Parku Chopina, gdzie Starosta Drawski Stanisław Cybula i z-ca Burmistrza Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski wspólnie powitali licznych gości, mieszkańców powiatu i przede wszystkim - rolników. Następnie z rąk starostów dożynek, Wioletty Kozak mieszkanki Zagozdu i Adama Mularczyka sołtysa sołectwa Dalewo, otrzymali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów.
Dożynki zawsze były okazją do podsumowań, wręczenia nagród i wyróżnień. Tych sympatycznych akcentów nie zabrakło i w tym roku. Podsumowana została coroczna edycja konkursów na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, w którym przyznano:
I miejsce - gminie Kalisz Pomorski,
II miejsce - gminie Złocieniec,
III miejsce - gminie Drawsko Pomorskie.
Wyróżnienia otrzymała gmina Ostrowice, Wierzchowo i Czaplinek.
Natomiast w konkursie na „Najładniejsze Stoisko Promocyjne na Dożynkach” przyznano nagrody:
I miejsce - gmina Czaplinek,
II miejsce - gmina Ostrowice,
III miejsce - gmina Kalisz Pomorski.
Wyróżnienia otrzymały: gmina Drawsko Pomorskie, Wierzchowo i Złocieniec.
Wszyscy laureaci obu konkursów otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Starostę Drawskiego.
Ponadto ogłoszono wyniki konkursu na „Najładniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego 2013”, którego fundatorem nagród pieniężnych był Starosta Drawski. W konkursie przyznano:
I miejsce dla sołectwa Świerczyna - 6.000 złotych,
II miejsce dla sołectwa Sikory - 3.000 złotych,
III miejsce dla sołectwa Siemczyno - 2.000 złotych.
Wyróżnienia w kwocie 1.000 złotych otrzymały sołectwa: Łabędzie, Linowno, Pomierzyn, Konotop oraz Bralin.
Jak co roku Prezes Powiatowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Stanisław Baliński przekazał środki finansowe dla laureatów konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Gminie Kalisz Pomorski za zajęcie I miejsca przekazał 500 złotych, gminie Złocieniec za zajęcie II miejsca 300 złotych, a dla gminy Drawsko Pomorskie za III miejsce 200 złotych. Dodatkowo dla sołectwa Świerczyna wręczył nagrodę w wysokości 500 złotych za zajęcie I miejsca w konkursie „Sołectwo ładne i przyjazne środowisku”.
W trakcie powiatowych dożynek maskotka Powiatu Drawskiego – BÓBR PODRAWEK wręczała gadżety promocyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu zespołów lokalnych, artystów ludowych, kabaretu oraz wieczornej gwiazdy.
Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów.
Patronat nad imprezą roztoczyli: TVP Szczecin, Zachodniopomorska Izba Rolnicza, Głos Koszaliński, Radio Koszalin, Powiatowa Gazeta Drawska, Pojezierze Drawskie, Tygodnik Pojezierza Drawskiego, Echa znad Drawy i Gwdy, Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy”, Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Drawy.
Przypomnijmy: w tym roku mija 15 lat od ustanowienia samorządu powiatowego w Polsce. Z tego względu Powiatu Drawski zaplanował szereg działań podsumowujących ten istotny jubileusz.
Zgodnie z zasadą subsydiarności powiaty przejęły te zadania, których zasięg i zakres przekracza możliwości gmin. Zadaniem powiatu jest np. rejestracja i aktywizacja bezrobotnych. Wynika to ze specyfiki rynku pracy – miejsca pracy dla mieszkańców jednej gminy mogą być tworzone w gminie sąsiedniej, stąd koordynację działań powierzono administracji ponadgminnej. Analogicznie przedstawia się sytuacja w sferze edukacji. Kompetencje powiatu obejmują szkoły ponadgimnazjalne oraz niektóre szkoły specjalne. Powiat zajmuje się również m.in. szeroko rozumianą pomocą rodzinie i pomocą społeczną, promocją i ochroną zdrowia, drogami powiatowymi, bezpieczeństwem publicznym, ochroną przeciwpożarową, ochroną praw konsumenta, administracją architektoniczno - budowlaną, geodezją i kartografią, rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów prawa jazdy, ochroną środowiska, kulturą, kulturą fizyczną i turystyką. Powiat prowadzi także szeroko zakrojoną współpracę z organizacjami pozarządowymi, zlecając im różnorodne zadania publiczne do wykonania.
Piętnasta rocznica funkcjonowania obchodzona jest przez wszystkie powiaty w Polsce. Powiat Drawski wkroczył w ten okres szczególnie dumny: ZAJĄŁ I MIEJSCE W KRAJU w najważniejszym rankingu samorządowym, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich (w kat. do 60 tys. mieszkańców).
O wszystkich imprezach odbywających się w ramach obchodów jubileuszu XV-lecia Powiatu Drawskiego będziemy informować na bieżąco.