Caravan Next – Nakarmić przyszłość: Sztuka Zmienia Miasta to europejski projekt współpracy na dużą skalę, gdzie partnerem wiodącym jest Nordisk Teaterlaboratorium – Odin Teatret.
Punktem wyjścia stał się wcześniejszy projekt pod nazwą EU – CARAVAN - Artyści w drodze, który zakończył się w 2014 roku.
Caravan NEXT ma na celu „uruchomić” mieszkańców oraz lokalne społeczności, aby uświadomiły sobie wagę aktywnej roli obywatela w nawiązaniu do wyzwań, jakie nas czekają we wspólnej Europie, jak na przykład: równość płci, akceptacja innych kultur, ochrona środowiska, rola młodych ludzi we współczesnym społeczeństwie.
„Jest to największy projekt jaki Teatr Brama realizował w historii. Jest to też jeden z większych realizowanych w Polsce. Motywuje nas to bardzo i wręcz zaprasza do zrealizowania wyjątkowego projektu.” – Daniel Jacewicz , założyciel i twórca Teatru Brama.
Rdzeniem projektu będą wydarzenia teatralne w społecznościach lokalnych (ang. Social Comunity Theater). Miasta i miasteczka staną się otwartą przestrzenią dla działań międzynarodowych artystów i społeczności lokalnych. Place i ulice miast gościć będą artystyczne wydarzenia na europejskim poziomie (poziom GLOCAL –global and local).
W różnych miejscowościach Europy ich mieszkańcy, specjaliści i artyści tworzyć będą żywe społecznościowo- teatralne festiwale. Odbędzie się pięć tygodniowych festiwali (macro event) w całej Europie, w pięciu europejskich krajach: Danii (Holstebro), Hiszpanii (Sevilla), Holandii (Amsterdam), Włoszech (Turyn) i Polsce (Goleniów). Wszystkie te miejsca i organizacje pochodzące z tych miast, są głównymi partnerami projektu.
Dodatkowo każdy z pięciu głównych partnerów będzie współpracował z partnerami stowarzyszonymi nad stworzeniem dwudziestu pięciu 4-dniowych festiwali i wydarzeń kulturalnych w różnych miejscowościach (micro event).
W końcowym etapie projekt będzie także szeroko promowany przez głównych partnerów poza granicami Europy. Podczas konferencji prasowych i wydarzeń artystycznych podzielimy się doświadczeniami z profesjonalistami w Stanach Zjednoczonych, Urugwaju, Maroko, Australii i Tajwanie.
Partnerzy: Łącznie 13 partnerów - Nordisk Teaterlaboratorium – Odin Teatret (DK) - Stowarzyszenie Edukacyjno - Społeczno - Kulturalne Teatr Brama (PL) - Association des Agences de la Democratie Locale (FR) - Bürgerstiftung Rohrmeisterei Schwerte (DE) - Centro de Arte y Producciones Teatrales SL (ES) - Farm in the Cave (CZ) - Kulturno Izobrazevalno Drustvo Kibla (SI) - Omma Studio Private Non Profit Company (GR) - Società Consortile per Azioni OGR-CRT (IT) - Stichting ZID (NL) - Technical University of Crete (GR) - Truc Spherique (SK) - Universita Degli Studi di Torino (IT) oraz 30 partnerów stowarzyszonych w i poza terytorium Unii Europejskiej.
WĘDRÓWKĄ ŻYCIE JEST CZŁOWIEKA... Edward Stachura
Opis projektu:
Człowiek, idzie tam, idzie tu, nieustannie podąża ku jakiemuś celowi. Przychodzi na świat, szuka w nim ojczyzny, buduje dom, sadzi drzewo… Współczesny człowiek nie przywiązuje się do miejsca, wędruje, poszukuje, błądzi. Jego tożsamość bardziej zorientowana jest na przestrzeń, stąd powstają miejsca, które nie wymagają żadnej tożsamości. Bezrobocie, migracja ludności, brak tolerancji i przynależności do miejsca są dzisiaj ogromnym problemem naszego regionu. Każda niemal rodzina zetknęła się z problemem migracji. Nasi przodkowie przybyli na tereny zachodniopomorskie zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej, zostawiając za sobą swoje domy rodzinne, miejsca ukochane. Obecnie ogromny procent ludzi wyjeżdża do innych krajów Europy w poszukiwaniu pracy, zostawiając swoich najbliższych. Wielokulturowość miejsca w którym żyjemy niesie za sobą wiele światopoglądowych i interpersonalnych różnic. Chcemy wraz z tą społecznością stworzyć coś wyjątkowego, coś co zmieni i nada znaczenia przestrzeni w której żyją.
Dlatego to co jest dla nas najważniejsze, to miejsce, w którym jesteśmy „tu i teraz”. Tworzymy zatem historie o wędrówce i poszukiwaniu siebie.
Najpierw zaczynamy od naszych osobistych podróży, by później otworzyć się na drugiego człowieka. W tym celu każdy z uczestników z recaiklingu tworzy swoja osobista walizkę w której zawarta jest informacja o nim samym. Takich walizek powstanie kilkadziesiąt by później zostały wykorzystane w końcowym happeningu w Kaliszu Pomorskim.
Projekt przewiduje cztery osobne spektakle poświęcone tematyce podróży ujętej często w sposób metaforyczny, które odbywać się będą w czterech miejscach: Białym Zdroju, Sienicy , Dębsku i Kaliszu Pomorskim w dniach od 9.06 2016 r. do 12 06. 2016 r.
Wykorzystane będą do tego różne formy teatru plastycznego ( teatr ceni, czarny teatr, teatr lalek i inne ).
Zaangażowane są różne społeczności lokalne dzieci szkolne, młodzież, dorośli i grupy seniorów . Łącznie jest to około 60 osób .
Każda grupa wnosi zatem do projektu swoją odrębność i zaangażowanie.
Naszym celem jest integracja społeczna i kulturowa tych wyjątkowych ludzi mieszkających w swoim sąsiedztwie. CARAVAN NEXT to także spotkanie w pół drogi z ich osobistymi „walizkami” pełnymi doświadczeń, marzeń, miejsc, ludzi, myśli... To także dialog wielopokoleniowy, żywy, nadający temu miejscu wyjątkowego znaczenie.
CARAVAN NEXT to projekt, którego celem jest zwiększenie integracji lokalnych społeczności oraz zachęcenie ich do aktywności poprzez działania związane z teatrem. W projekcie wezmą udział mieszkańcy Białego Zdroju, Sienicy, Dębska i oczywiście Kalisza Pomorskiego. Motywem przewodnim naszych działań jest podróż, w ujęciu dosłownym i metaforycznym. Podróż jako poszukiwanie, wędrówka, czasem konieczność a czasem zwykła przygoda. Podróż, w którą dzięki CARAVAN NEXT, na ten niezwykły czas, zbiegły się nasze drogi.