CARAVAN NEXT. Sztuka zmienia miasta – wspomnienia po festiwalu
CARAVAN NEXT to projekt, którego celem było zwiększenie integracji lokalnych społeczności oraz zachęcenie ich do aktywności poprzez działania związane z teatrem plastycznym i happeningiem.
W projekcie wzięli udział mieszkańcy Białego Zdroju, Sienicy i oczywiście Kalisza Pomorskiego. Motywem przewodnim naszych działań była podróż, w ujęciu dosłownym i metaforycznym. Podróż jako poszukiwanie, wędrówka, czasem konieczność, a czasem zwykła przygoda. Podróż, w którą dzięki CARAVAN NEXT, na ten niezwykły czas, zbiegły się nasze drogi. W ciągu paru dni od 9 do 12 czerwca br. w wyżej wymienionych miejscach odbywały się również warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne . We wszystkich działaniach warsztatowych podczas Festiwalu brali udział aktorzy z Teatru BRAMA, którzy byli partnerem głównym w projekcie. Dużą niespodzianką była wizyta w Sienicy Pana Jacka Hałasa, który poprowadził warsztaty muzyczne i wprowadził nas w świat pieśni i tańców ludowych. Tutaj również oprócz znakomitego spektaklu „Wyprawa Shackeletona” przeprowadzona została aukcja 69 piesków uszytych ręcznie przez sienicką grupę na rzecz chorej Karoliny - uczennicy LO w Kaliszu Pom. Z kolei spektakl „Opowieść Tybetańska” w Białym Zdroju przeniósł widza w zupełnie inna kulturę. Była to poruszająca historia o marzeniach i ciężkiej pracy, zilustrowana muzyką na żywo i tańcem. Wyjątkowa sceneria dodatkowo uzupełniła tą niezwykłą podróż. W Kaliszu Pomorskim działo się najwięcej. Pierwszego dnia Festiwalu, 9 czerwca, odbyły się warsztaty inaugurujące wydarzenie. Mieszkańcy Kalisza Pomorskiego i uczestnicy projektu wybudowali wielką symboliczną walizkę przed Pałacem Wedlów. Była ona wizualizacją loga Festiwalu. Następnie w godzinach wieczornych nad Jeziorem Młyńskim Grupa instruktorów z Ośrodka Kultury z dyrektorem Tomkiem Bukowskim w roli komety wystawiła happening „Wszyscy jesteśmy stąd” . Była to wizualizacja Układu Słonecznego z wykorzystaniem wielu efektów między innymi farb fluo i kolorowych dymów- było nieziemsko. Finałem Festiwalu były heppeningi „Ukryte w walizce” i „Sen nierealnie”, piękny występ seniorek w papierowych sukniach oraz kolorowa parada w wykonaniu Teatru Brama i wszystkich uczestników projektu Caravan Next.
Jesteśmy dumni, że realizacja ww. wydarzeń pozwoliła społeczności z gminy Kalisz Pomorskim stać się częścią dużego przedsięwzięcia, które realizowane jest również w innych miastach Europy. W ciągu tych kilku miesięcy wspólnego działania poprzedzających Festiwal mogliśmy rozmawiać, wspólnie decydować o tematach, wokół których poruszały się nasze kulturalne wydarzenia. Ten 4-dniowy Festiwal wyzwolił wiele pozytywnej energii zarówno w uczestnikach „Caravany” (po wielu tygodniach naprawdę ciężkiej pracy), jak i w tych, którzy obejrzeli nasze wydarzenia. Dziękujemy Teatrowi Brama za zaufanie i zaproszenie Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, jako partnera projektu „CARAVAN NEXT - NAKARMIĆ PRZYSZŁOŚĆ. SZTUKA ZMIENIA MIASTA”. Wierzymy, że projekt uruchomił w naszej społeczności takie pokłady energii, które pozwolą realizować wspólnie kolejne działania.