Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2016
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2016
Żubry kaliskie
2016-07-28 21:44:27
foto W dn. 27 lipca 2016 r. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zorganizowała spotkanie z przedstawicielkami Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego – Panią Magdaleną Tracz i Panią Malwiną Kujawą. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze (ZTP) jest organizacją pozarządową pożytku publicznego działającą na rzecz przyrody regionu od 1994 r. W latach 2005-2007 ZTP realizowało projekt pn. „Żubry Zachodniopomorskie” polegający na dowiezieniu ośmiu osobników żubrów z innych ośrodków w Polsce. Działanie to miało na celu podniesienie ogólnej kondycji zwierząt oraz podniesienie rozrodczości stada i ponowne wdrożenie osobników tego gatunku na tereny zamieszkiwane przed kilkuset laty przez żubry.

Panie Magdalena Tracz i Malwina Kujawa na co dzień pracują w „Dzikiej Zagrodzie” w Jabłonowie. Zadaniem „Dzikiem Zagrody” jest ochrona i monitoring całej populacji Żubrów Zachodniopomorskich. Dzięki budowie zagrody pokazowej żubrów w Jabłonowie w gminie Mirosławiec doprowadzono do utworzenia bazy genetycznej niezbędnej dla istnienia zagrożonego gatunku żubrów.

W 2008 r. „Dzika Zagroda” utworzyła zagrody aklimatyzacyjne w Nadleśnictwach Dobrzany i Łobez. Podstawą wyboru miejsc dla żubrów były naukowe obserwacje potwierdzające zalety umiejscawiania stada w leśnych obszarach mieszanych. W 2009 r., w wyniku realizacji projektu „Program ochrony żubra w Polsce: rozwój i ochrona stada zachodniopomorskiego”, kolejne stado zostało utworzone w Nadleśnictwie Drawsko. W niedługim czasie żubry z zagród w Łobzie i Dobrzanach połączyły się z nowo utworzonym stadem w Nadleśnictwie Drawsko i bytują na terenie Poligonu Drawskiego. Obserwacje tego stada żubrów, dzięki obrożom telemetrycznym GPS umiejscowionym na szyjach krów, dowodzą tego, iż stado bytuje na obszarach leśnych należących do gminy Kalisz Pomorski. Obecnie to stado liczy osiemdziesiąt osobników. Kolejny, obecnie realizowany przez „Dziką Zagrodę” projekt ma celu stworzenie modelu zarządzania populacją żubrów w przestrzeni użytkowanej gospodarczo oraz zwiększenie różnorodności genetycznej obu populacji żubrów (drawskich i mirosławieckich) poprzez próbę rozproszenia stad w celu utrwalenia chronionego gatunku. Efektami tego projektu ma być również podniesienie ogólnej akceptacji stad żubrów wolno żyjących.

W kolejnej części spotkania dyskusja objęła inne gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. „Dzika zagroda” w Jabłonowie wdraża obecnie projekt polegający na ochronie chronionego gatunku rysia na obszarze północno-zachodniej Polski. Wbrew obiegowym opiniom, że „Dzika Zagroda” podjęła się także próby ochrony wilków, Pani Magdalena Tracz wyjaśniła, iż wataha wilków w województwie zachodniopomorskim liczy jedynie 6 osobników, jednak nie są potrzebne jakiekolwiek działania „Dzikiej Zagrody” w celu ochrony tego gatunku. Istnieją bowiem realne szanse na to, że gatunek zwiększy swą populację bez ingerencji człowieka.

Pytań od przybyłych na spotkanie mieszkańców Kalisza Pomorskiego było wiele. Kaliszanie dopytywali się o zgony żubrów w wyniku rozstawionych wnyków, o zagrożenie dla żubrów, które mogą stwarzać wilki, o kondycję zwierząt podczas minionych ćwiczeń militarnych „Anakonda 2016” odbywających się na Poligonie Drawskim, o to w jaki sposób winniśmy się zachować w chwili, gdy np. podczas grzybobrania spotkamy żubra i wiele innych.

Z pewnością było to wielce interesujące spotkanie. Przybyłe na spotkanie przedstawicielki ZTP wręczyły mieszkańcom Kalisza Pomorskiego foldery informacyjne, przedstawiły instrukcję i adres strony internetowej zapraszając do wirtualnych obserwacji stad żubrów zachodniopomorskich oraz zaprosiły do „Dzikiej Zagrody” w celu spotkania się oko w oko z osobnikami tego gatunku.

Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK