Uczennice gimnazjum, które utworzyły koło zainteresowań Igiełka we wrześniu i październiku 2016 r. uczestniczyły w zajęciach i warsztatach krawieckich organizowanych w ramach inicjatywy „Uwolnij tkaniny – radość z szycia” Projektu EKDUS (EDUKACJA KULTURALNA DLA UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH) dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.
Jej realizatorkami były animatorki: Joanna Girtler z Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim i Barbara Tuziak z Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim. Przedsięwzięcie to połączyło działania obu w/w instytucji. W ramach realizowanych działań nasze początkujące krawcowe z zaangażowaniem brały udział, w każdą środę w zajęciach krawieckich prowadzonych w Gimnazjum oraz w weekendowych spotkaniach i warsztatach z pasjonatami krawiectwa w Ośrodku Kultury. Podczas zajęć uczyły się obsługi maszyny do szycia oraz podstawowych technik i sposobów szycia. Na jedne z nich przybyła wykwalifikowana krawcowa, która uczyła dziewczyny jak prawidłowo dobierać, kroić i zszywać tkaniny. Wykorzystując udzielone rady i praktyczne wskazówki uczestniczki samodzielnie uszyły, kolorowe poduszeczki do szpilek, poszewki na poduszki i worki (plecaczki). Wykazały się przy tym niezwykłą bystrością i zręcznością w tej dziedzinie, co mile zaskoczyło prowadzących zajęcia. Na środowych zajęciach, prowadzonych przez animatorki uczestniczki również pogłębiały i rozwijały swoje umiejętności zdobyte na dodatkowych warsztatach.
W Ośrodku Kultury odbyły się cztery spotkania, na których warsztaty prowadziły pasjonatki krawiectwa. Pierwsze to „nauka szycia patchworków”, na których prowadząca Joanna Girtler pokazała techniki ich tworzenia oraz omówiła materiały i sposób dobierania tkanin. Uczestniczki zaskoczone były efektem i różnorodnością kompozycji powstałych po odpowiednim zszyciu niewielkich kawałków tkanin, które wykorzystały do uszycia patchworkowych poszewek na poduszki. Na kolejne spotkania przybyła cała grupa w komplecie. Podczas nich dwudniowe warsztaty poprowadziła Małgorzata Piłaszewicz, która jest pasjonatką szycia, a także artystą plastykiem. Pierwszego dnia uczyła szyć, a tak naprawdę tworzyć filcowe torby. Uświadomiła wszystkim, że bardzo ważne jest zaprojektowanie własnej torby, tak aby była nietypowa i przyciągająca uwagę swoim wyglądem oraz ciekawymi aplikacjami. I właśnie takie torby powstały na tych zajęciach.
Początek następnych zajęć poświęcili na dokończenie toreb, gdyż tworzenie ich okazało się bardzo pracochłonne, a następnie odbyły się warsztaty szycia „zabawek szmacianek”. Były one doskonałą okazją na zabawę zarówno wzorami, kolorami jak i różnorodnością tkanin. Podczas warsztatów powstały ciekawe i niezwykle kolorowe maskotki. U uczestników można było zauważyć duży zapał i zaangażowanie podczas pracy– widać było, że im się to podoba. Nawet prowadząca warsztaty stwierdziła przychodząc drugiego dnia na zajęcia, że nie spodziewała się po wejściu takiego widoku - „wszyscy siedzieli przy maszynach przygotowani do pracy, a niektórzy nawet rozpoczęli już przed czasem dokańczanie swoich filcowych toreb”. Cykl spotkań z pasjonatami zakończyły warsztaty „paper piecing”, podczas których tworzenia aplikacji techniką polegającą na szyciu po papierze z nadrukowanym wzorem uczyła Barbara Tuziak. Do tej pory technika ta nie była w ogóle znana żadnej z uczestniczek. Zdziwione były sposobem wykorzystania do szycia kartek papieru oraz łatwością i dokładnością tworzenia w taki sposób aplikacji. Po instrukcjach przekazanych przez prowadzącą nie stanowiło dla nich problemu uszycie wiatraczków, gwiazd, czy domków. Po uczestnictwie w warsztatach młodzież sama zdecydowała, że najbardziej podoba im się wykorzystanie w szyciu technik patchworku i paper piecing, wspólnie postanowili wykonać „crazy patchwork”. Po spontanicznym zszyciu przez dziewczyny nierównej wielkości kawałków tkanin otrzymały niesymetryczne, kolorowe bloki, które następnie utworzyły całą „szaloną” kompozycję.
Zdobyte na zajęciach i warsztatach umiejętności przekazały młodszym kolegom i koleżankom podczas prowadzonych przez siebie zajęć krawieckich z 2 grupami z pracowni rękodzielniczej przy Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim.
Na zakończenie projektu prace wykonane przez uczestników zostały zaprezentowane na wystawie w Galerii „ZA FILARAMI” w Ośrodku Kultury, której wernisaż odbył się 3 listopada 2016 r. podczas wspólnego Finału dwóch inicjatyw projektu EKDUS realizowanych w Kaliszu Pomorskim. Różnorodność prezentowanych prac pokazała, że inicjatywa wymagała od uczestników dużo kreatywności, gdyż w efekcie powstało mnóstwo ciekawych i kolorowych prac m.in. filcowe torby, maskotki szmacianki i patchworkowe poduszki.
Inicjatywa „Uwolnij tkaniny – radość z szycia” dobiegła końca, ale przygoda z szyciem trwa nadal, gdyż członkowie grupy Igiełka spotykają się na zajęciach krawieckich w Ośrodku Kultury i zapraszają do udziału następne osoby.
Realizatorzy inicjatywy dziękują zakładom krawieckim: Babette-Style Anety Chwiłkowskiej i Exactly Marioli Korytkowskiej za udzielone wsparcie.