Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2017
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2017
Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie
2017-04-06 19:29:17
foto W dn. 5 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyła się promocja książki dra Zbigniewa Mieczkowskiego pt. „Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie”. Dr Zbigniew Mieczkowski jest emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego, który po 17 latach pracy zawodowej na Poligonie Drawskim osiadł na Pojezierzu Drawskim, gdzie żyje w symbiozie z naturą, uprawia las, hoduje daniele i ryby. Czas wolny poświęca także na zgłębianie wiedzy historycznej o regionie. Własne artykuły naukowe o regionie autor publikuje w „Zeszytach Siemczyńsko-Henrykowskich”. Jest autorem także kilku publikacji zwartych, spośród których aż trzy:
„Dzieje Lubieszewa i Jeziora Lubie”;
„Poligon Drawski w trzech odsłonach”;
„Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie”.
dotyczą naszej gminy. Na uwagę także zasługuje fakt, iż dwie ostatnie publikacje wydane zostały z okazji wyjątkowych rocznic: 70-lecia Poligonu Drawskiego [publikacja „Poligon Drawski w trzech odsłonach”] i 100-lecia unikatowego zabytku techniki, jakim niewątpliwie jest elektrownia wodna w Borowie [„Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie”].

Podczas spotkania autor, dokumentując swoją wypowiedź materiałami archiwalnymi, opowiadał o Drawie od czasów średniowiecza do współczesności. Wyjaśniał skąd się bierze różnica 13 km. przy podawaniu długości rzeki, jak brzmiały nazwy rzeki w czasach, gdy ziemie te przechodziły na własność Niemców, potem Polaków, o Drawie jako rzece granicznej, o tym jaki był i jest charakter rzeki oraz co oznacza „niebo” i „piekło” w odniesieniu do Drawy. Autor opowiadał także o spławności rzeki, flisakach i o powstaniu szlaku kajakowego im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły na Drawie. Znaczną część swej opowieści poświęcił prezentacji Puszczy Drawskiej z uwzględnieniem jej fauny i flory. Nie mogło zabraknąć wzmianki o początkach elektryfikacji na rzece Drawie. Swą opowieść autor zakończył na budowie elektrowni wodnej w Borowie, opisie jej eksploatacji i prezentacji osób zawodowo związanych z elektrownią.

Elektrownia wodna w Borowie jest jednym z piękniejszych obiektów wybudowanych na rzece Drawie. Budowę jej rozpoczęto w maju 1915 r. Prawo do użytkowania elektrowni wodnej Alt Springe uzyskano w dn. 20 czerwca 1917 r., ale już miesiąc później, bo dn. 20 lipca 1917 r., obiekt uzyskał zgodę na eksploatację. Zgodę tę wydał nadzór budowlany (tzw. policja przemysłowa). W dn. 12 września 1917 r. elektrownia wodna w Alt Springe została wpisana do księgi wodnej rzeki Drawy. Uroczyste oddanie elektrowni do użytku nastąpiło dopiero dn. 27 stycznia 1918 r.

Podczas spotkania autor nie poruszał kwestii przyszłości elektrowni. Jednak w publikacji pt. „Rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie” autor zachęca czytelnika do rozważań nad przyszłością budowli. Nie budzi wątpliwości, że ze względów historycznych, naukowych i architektonicznych obiekt już dziś kwalifikuje się do wpisania go do rejestru zabytków. Inicjatywa w tym względzie należy do konserwatora zabytków lub do właściciela elektrowni. Jednak wartości kulturowe i względy estetyczne – jak uważa autor – mogą kolidować z rachunkiem ekonomicznym, współczesnym trendem i popularnością energii odnawialnej.

W tym miejscu pragnęlibyśmy złożyć drowi Zbigniewowi Mieczkowskiemu gratulacje, ale także podziękowania za wspaniałe publikacje o tematyce regionalnej.


foto foto foto foto
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK