W dn. 13. listopada 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim mieliśmy okazję po raz kolejny wysłuchać opowieści z podróży, którą po afrykańskim, pustynnym kraju odbył nasz gość, Leszek Szczasny. Wprawdzie swą podróż po Mauretanii odbył już kilka lat temu, lecz przeżycia są nadal na tyle świeże, że wciąż docenia piękno naszego kraju i jakość naszego życia.
Leszek Szczasny pochodzi z Raciborza. Z wykształcenia jest filozofem, z zamiłowania globtroterem. Dotychczas odwiedził 40 krajów, lecz sam zauważa, że warto teraz w swych zamierzeniach skupić się na Polsce, poznać smak jej wszystkich regionów, docenić uroki najmniejszych rodzimych zakątków i poznać wspaniałych ludzi.
Leszek Szczasny swą podróż po Mauretanii rozpoczął w Nouadhibou, odwiedził Zouerate, Choum, Atar, Noukhott jako największe, a zarazem najbardziej rozwinięte urbanistycznie aglomeracje, a zakończył w miejscowości Rosso, przy granicy z Senegalem. Oznacza to, że poznawanie tego nieprzyjaznego klimatycznie kraju prowadził wedle opracowanego wcześniej scenariusza. Podczas prezentacji opowiadał o uciążliwych muchach, o terrorze i działaniach wojennych, o trudach życia na pustyni, ale także o uciążliwościach, które stworzyła pora deszczowa. Przybliżył nam tradycyjne odzienie Maurów, ale także ich zabytki kultury i sztuki. Szczególnie młodego widza poruszyły opasłe księgi w Bibliotece Narodowej w Noukhott i sposób odprawiania modlitwy w meczecie w Chinquetti. Na zakończenie prezentacji pytań było wiele. Nasz podróżnik na każde z nich wnikliwie odpowiadał zyskując coraz większą sympatię młodego słuchacza.