W dn. 14 czerwca 2018 r. bibliotekarki: Patrycja Maciąg i Renata Narowska, w ramach Programu „Globalnie w bibliotekach” inicjowanego przez Zespół Edukacji Państwowej Akcji Humanitarnej, zorganizowały spotkanie, które miało na celu zaangażowanie młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Karola Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim w dyskusję i refleksję nad obrazem wojen, katastrof i pomocy humanitarnej.
Pomaganie wynika z najbardziej ludzkich odruchów serca, ale stanowi również istotę misji i pracy garstki ludzi zaangażowanych w niesienie pomocy innym, niezależnie od granic geograficznych. Jednak nie tylko chęć niesienia pomocy jest potrzebna, ale i podstawowa wiedza o pomocy humanitarnej. Dlatego właśnie głęboko wierzymy, że przekazywanie wiedzy na temat kryzysów humanitarnych i wszelakich wyzwań globalnych, z uwzględnieniem przyczyn, a nie skutków, pozwoli nam dogłębnie zastanowić się czym jest komunikacja pomocowa, jak bardzo jest ważna i odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób myślimy o pomocy i o ludziach, którym jest udzielana.
Bibliotekarki podjęły temat na zasadzie kontrastów. Wojna i pokój – czym są, skąd wynikają, czym się cechują? Dlaczego ze świata wojen znikają wszelkie kolory i staje się czarno-biały? W jaki sposób można go pokolorować, by znów stał się barwny, piękniejszy, przyjemniejszy? Co wojna zmienia w życiu każdego człowieka? Jak zmienia się życie ludzi podczas działań zbrojnych? Uwzględniły rodzaje wojen (domowa, zimna, jądrowa), a te z kolei wywołały głęboką dyskusję obecnej młodzieży.
W dalszej kolejności bibliotekarki zainicjowały dyskusję nt. kataklizmów naturalnych. Wyjaśniły, czym są takie zjawiska jak: tsunami, tornada i trąby powietrzne, pożary, susze i powodzie, trzęsienia ziemi, erupcje wulkanu, a także gdzie występują najczęściej. Omówiły katastrofy, które na przełomie ostatnich dziesięcioleci wydarzyły się w Polsce, tj. katastrofy budowlanej z 2006 r. wskutek zawalenia się dachu hali targowej w Katowicach pod naciskiem grubej warstwy śniegu, a także powodzi z 1997 r. na Śląsku. Wspólnie z młodzieżą starano się opracować zasady, które mogą nam pomóc uchronić się przed katastrofami naturalnymi.
W ostatnia część spotkania dotyczyła pomocy humanitarnej. Młodzież dowiedziała się, iż taka pomoc udzielana jest osobom, które zostały poszkodowane wskutek kataklizmów naturalnych czy konfliktów zbrojnych oraz, że głównym celem udzielania pomocy humanitarnej jest zaspokajanie najbardziej podstawowych potrzeb, tj. pomocy medycznej, zapewnienie żywności i wody, schronienia, a nawet wsparcia psychologicznego, które zwłaszcza po stracie najbliższych jest niezbędne. Bezwzględnie potrzebne jest także zahamowanie rozprzestrzeniania się chorób, odbudowa zniszczonych domów, szkół, sanitariatów. Często pomoc humanitarną udzielają osoby z tego samego kraju, którego dotknął kataklizm, lub wojna, gdyż to one najlepiej znają daną rzeczywistość.
Na zakończenie spotkania wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę. Po prawidłowym wypełnieniu wszystkich pól młodzieży ukazało się hasło przewodnie spotkania: Pomoc humanitarna. Czas minął szybko przy żarliwej i owocnej dyskusji.