Tegoroczna wakacyjna propozycja Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim kolejny raz realizowana jest pod hasłem EKO-WAKACJE, które są jednym z elementów projektu „KALISZ POMORSKI-BLIŻEJ NATURY” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (www.wfos.szczecin.pl).
Okazało się, że tematy ekologiczne i propozycja ośrodka kultury cieszy się dużym zainteresowaniem. Tym razem chcieliśmy poznać faunę i florę jezior oraz morza, czyli akwenów wodnych charakterystycznych naszego regionu. Pierwszego dnia uczestnicy zajęć wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym prowadzonym przez przedstawiciela Polskiego Związku Wędkarskiego w Kaliszu Pomorskim, by poznać ryby, jakie pływają w jeziorach w naszym regionie oraz zapoznać się ze sposobami ich połowu i wytycznymi dotyczącymi ich ochrony. Nie zabrakło zajęć praktycznych, czyli łowienia ryb nad Jeziorem Bobrowo Wielkie, które sprawiły wielką frajdę uczestnikom eko-wakacji.
Kolejną propozycją były zajęcia artystyczne z użyciem naturalnych surowców - masy solnej i gipsu. Uczestnicy z zapałem zabrali się do pracy i pod okiem instruktorów powstały różnej wielkości rzeźby ryb i innych stworzeń żyjących w jeziorach i morzach. W czasie proponowanych zajęć organizowane były również zajęcia plastyczne oraz integracyjne gry i zabawy. Na zakończenie pierwszego etapu zwiedzaliśmy Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Wystawa, eksponaty oraz ciekawostki przedstawione przez panią przewodnik pozwoliły nam poznać początki połowów rybackich, ich sprzęt używany dawniej i obecnie, zaangażowanie rodzin rybaków w codzienną pracę związaną z połowami, budowę i wyposażenie domów rybaków oraz odpowiedzialność i wpływ ludzi zajmujących się rybołówstwem na stan wód przybrzeżnych. Poznaliśmy przykładowe morskie zwierzęta, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są pod ochroną. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy skąd w morzu wziął się bursztyn, co w nim można znaleźć, jak może wyglądać i jak go rozpoznać.
Wycieczka zakończyła się na plaży w Niechorzu, gdzie nie zabrakło chętnych do kąpieli w dość dużych morskich falach.
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (www.wfos.szczecin.pl)