Mirabelka, która jest narratorem pełnej wiary, nadziei i miłości opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Dziś na jej miejscu stoi apartamentowiec. Ale wraca. Wraca, skąd jej korzenie. Będzie rodzić słodkie owoce, będzie się cieszyć, gdy wokół rozniesie się woń mirabelkowego kompotu, mirabelkowego ciasta, ale będzie także -tak jak jej matka- świadkiem życia miejscowej ludności, ich smutków i trosk, ale również chwil radosnych i szczęścia.
Ale nagle słońce przykrywa się czernią i nie są to ołowiane chmury płynące niebem przed burzą. Na letnim błękicie pojawiają się czarne potwory z białymi krzyżami na skrzydłach. A potem potworny huk rozdziera powietrze. To straszne. (…) Krzyk, przerażenie, popłoch i okrzyki: „Wojna, wojna!” [*]
Dzieci przybyłe na warsztaty, po wysłuchaniu fragmentu książki nawiązującego do czasów wojny i okupacji, na papierowych listkach umieszczały słowa, które kojarzą z wojenną pożogą: czołgi, smutek, śmierć, tęsknota, płacz, wojsko i in. Listki zawieszały na mirabelkowym drzewku, które stojąc w bibliotece przypomina o historii mieszkańców warszawskich ulic: Franciszkańskiej, Wałowej, Świętojerskiej, Długiej i Andersa. Po wysłuchaniu fragmentu o miłości tworzyły obrazy, które nawiązywały do ich szczęśliwych i radosnych chwil. Podczas wykonywania ćwiczenia dzieci z własnej woli wykonały piosenkę o mamie, bo mama to właśnie szczęście, mama to dom, to czuła dłoń i ciepły głos. Podczas kolejnych ćwiczeń dzieci odszukiwały w bibliotece kopert, w których znajdowały się puzzle. Poszczególne odnalezione elementy składały w całość. Przeszukując bibliotekę dzieci odnajdywały także litery, które po złożeniu układały hasło rozsypywanki: Mirabelka – kiełkująca historia.
Zajęcia zakończyliśmy na słodko. Były powidła mirabelkowe i ciasteczka. Były także dyplomy, które może kiedyś dzieciom przypomną o losach mieszkańców warszawskich Nalewek.
• Harasimowicz C.: Mirabelka: kiełkująca historia. Warszawa: Zielona Sowa Sp. z o.o., 2018, s. 72-73
Galeria zdjęć na stronie Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim