Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2018
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2018
Projekty zrealizowane w ramach Programu Działaj Lokalnie
2018-12-20 19:40:46
W grudniu br. zakończyła się realizacja większości Projektów, realizowanych przez grupy nieformalne w partnerstwie z Ośrodkiem Kultury w Kaliszu Pomorskim, które otrzymały dofinansowanie ze środków Programu „ Działaj Lokalnie ” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Złocieńcu: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Powiatu Drawskiego.

Wśród tych Projektów znalazły się:
Projekt „DETOKS ciała i umysłu”, realizowany przez grupę nieformalną „Klub osób kreatywnych”. W ramach którego odbyły się w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim WARSZTATY JOGI i WARSZTATY ZUMBY oraz spotkanie z dietetykiem dla uczestników warsztatów. Z każdego rodzaju warsztatów odbyło się po 10 spotkań. Dzięki naszej propozycji mieszkańcy mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez specjalistów w swojej dziedzinie i zdobycia wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Ponadto były one okazją do wspólnych spotkań, poznania się i zintegrowania. Zmobilizowały Panie do "wyjścia z domu", oderwania od codziennych obowiązków i zachęciły do aktywnego spędzenia wolnego czasu, co z pewnością wpłynie na ich rozwój osobisty oraz podniesienie kondycji fizycznej i atrakcyjności. Rodzaj zaproponowanych warsztatów, tj. Zumba Fitness, będąca genialnym połączeniem tańca, ćwiczeń i spontanicznej zabawy oraz Joga, która podczas ćwiczeń koncentruje się na budowaniu połączenia pomiędzy świadomym ciałem a otwartym i kreatywnym umysłem, w ruchu i oddechu odnajdujemy sens, pasję i energię sprawił że zainteresowanie zaproponowanymi zajęciami było bardzo duże, szczególnie na Jogę. Aby wszystkie chętne osoby mogły skorzystać została utworzona dodatkowa grupa zajęciowa. Na prośbę uczestników zajęcia są również kontynuowane po zakończeniu Projektu.

foto
Dekoks ciała i umysłu

Projekt "Warsztaty kreatywnego szycia", realizowany przez świetlicę wiejską w Cybowie. W ramach jego działań odbył się cykl warsztatów krawieckich w świetlicy wiejskiej w Cybowie. Obejmowały one zajęcia z instruktorem oraz doskonalenie zdobytych umiejętności podczas zajęć świetlicowych. Na warsztaty zostały zakupione potrzebne maszyny do szycia oraz tkaniny i inne materiały, dodatkowo skrawki tkanin zostały zebrane z zaprzyjaźnionych zakładów krawieckich. Podczas warsztatów z instruktorem uczestnicy uczyli się m.in. podstaw i zasad szycia na maszynie oraz szycia przeróżnych użytecznych i dekoracyjnych przedmiotów, powstały m.in. poduszeczki z patchworkowymi poszewkami, kolorowe torby, ozdoby do pokojów dziecięcych oraz zabawki i dekoracje okazjonalne. Z wykonanych prac powstała mała wystawa, którą zaprezentowaliśmy w naszej świetlicy podczas spotkania Mikołajkowego. W warsztatach bardzo chętnie uczestniczyli dorośli, a także dzieci i młodzież.

foto
Warsztaty kreatywnego szycia

Projekt „Filcowanie i nie tylko", realizowany przez świetlicę w Pomierzynie. W ramach zaplanowanych działań odbyły się warsztaty filcowania, grawerowania i kulinarne.. Projekt obejmował 12 spotkań z filcowania na których uczestnicy poznawały techniki filcowania z owczej wełny czesankowej "metodą na mokro", czyli za pomocą wody i mydła, a także " na sucho" używając igieł do filcowania. Technika na mokro sprzyja tworzeniu rzeczy "płaskich" jak obrazki na ścianę, anioły, kwiaty, etui, kosmetyczki itp. Metoda na sucho pozwala tworzyć przestrzennie i praktycznie bez ograniczeń sowy, bombki, mikołaje itp. Odbyło się 12 spotkań z grawerowania w szkle na których uczestnicy mieli możliwość poznania tajników sztuki grawerowania. Na przygotowanych stanowiskach każdy mógł stworzyć projekt wzoru lub wydrukować, który następnie za pomocą profesjonalnego sprzętu, przenieść na szklane formy. Podczas 4 spotkań kulinarnych zostały przygotowane potrawy wigilijne na wieczorek świąteczny: pierogi, krokiety, ryby itp.
Na zakończenie Projektu, 8 grudnia odbył się "Wieczorek Świąteczny". Licznie zgromadzeni mieszkańcy sołectwa i gminy wysłuchali wykonanych przez dzieci, przepięknie śpiewanych kolęd i włączyli się do wspólnego kolędowania, co jeszcze bardziej podkreśliło niezwykłą ciepłą i świąteczną atmosferę wieczoru. Nie zabrakło w pełni zasłużonych braw i wielu serdecznych słów pod adres wszystkich wokalistów i recytatorów ze świetlicy wiejskiej - „to dzięki wam ten dzień był szczególny i pełnym radości“. Podczas wieczorku została zaprezentowana wystawa prac uczestników warsztatów, znalazły się na niej rzeczy z filcu i grawerowane w szkle. Jak co roku podczas "Wieczorku Świątecznego", chcieliśmy podziękować osobą, które nas wspierały podczas działań na rzecz wsi w 2018r. Zostały wręczone podziękowania oraz własnoręczne wykonane upominki – grawerowane wazony.

foto
Filcowanie i nie tylko

Projekt „Koncertowo - filmowo w naszej małej świetlicy ", realizowany przez świetlicę Prostynia, podczas którego wspólnie z uczestnikami świetlicy, przygotowaliśmy jesienne przedstawienie pt. "Kolorowa Jesień". Przez kilka spotkań przygotowywaliśmy scenografię oraz wykonywaliśmy próby do jesiennego koncertu oraz przedstawienia. Odbył się również maraton filmowy, podczas którego prezentowaliśmy nasze amatorskie, krótkie filmiki. Na zwieńczenie projektu zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców wsi Prostynia, którzy licznie przybyli do naszej małej świetlicy na wspólne spotkanie, połączone z poczęstunkiem oraz Mikołajkami dla dzieci. Dało to możliwość integracji starszych oraz młodszych mieszkańców wsi. Zakupiony, w ramach projektu sprzęt pomógł nam w realizacji przedstawienia oraz koncertu, będzie on wykorzystywany w dalszych działaniach świetlicy . Wspólny czas upłynął w miłej atmosferze.

foto
Koncertowo filmowo w naszej świetlicy

Projekt „Ze starego coś nowego”, realizowany przez świetlicę wiejską w Suchowie. W ramach prowadzonych działań odbyły się warsztaty z decoupage i filcowania. W zajęciach udziału wzięli dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy Suchowa. Program warsztatów umożliwił poznanie podstawowych zasad ozdabiania przedmiotów technikom decoupage oraz wykonanie filcowych prac. Po zakończeniu warsztatów zorganizowane zostało wspólne spotkanie z miłym poczęstunkiem dla uczestników oraz mieszkańców wsi Suchowo, na którym zaprezentowana została wystawa wszystkich prac wygnanych na warsztatach.


foto
Ze starego coś nowego

Projekt „Razem możemy więcej”, realizowany przez świetlicę wiejskiej w Bralinie. Zaplanowane działania trwał trzy miesiące. W czasie ich trwania odbywały się warsztaty otwarte dla mieszkańców, między innymi warsztaty decoupag’u , stroików świątecznych , kulinarne i teatralne. Kulminacyjnym punktem projektu była wspólna wigilia dla mieszkańców, na której obejrzeliśmy przedstawienie Bożonarodzeniowe przygotowane przez dzieci, degustowaliśmy potrawy wigilijne oraz podziwialiśmy prace wykonane na warsztatach. Przybyłych gości i mieszkańców witała pięknie oświetlona szopka wykonana na zewnątrz.


foto
Razem możemy więcej

Projekt „Gminne lepienie gliny dla rodziny”, realizowany przez Pracownię Ceramiczną. W ramach Projektu odbyły się w czterech świetlicach wiejskich, tj. w Starej Korytnicy, Suchowie, Cybowo osiedle i Starej Studnicy zajęcia ceramiczne dla dorosłych i dzieci jednocześnie, w których wspólnie brały udział całe rodziny. Pomogło im to zintegrować się między sobą oraz dało możliwość wspólnego twórczego spędzenia czasu. Zwiększyło się również zainteresowanie zajęciami ceramicznymi wśród mieszkańców wsi.

foto
Gminne lepienie gliny dla rodziny




foto











WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK