W dniu 27 marca w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia multimedialne, przeprowadzone w ramach corocznej akcji „Tydzień z Internetem”. W spotkaniu brali udział uczestnicy kursu komputerowego dla seniorów oraz czytelnicy na co dzień odwiedzający bibliotekę.
„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital, zapoczątkowana w 2011 r. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już 900 000 osób. W Polsce odbywa się już po raz dziewiąty. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim bierze udział w akcji od samego początku jej istnienia. W dotychczasowych edycjach w naszym kraju wzięło udział ponad 2.500 instytucji i blisko 80.000 osób Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.
„Już od dziewięciu lat w ramach kampanii „Tydzień z Internetem” (All Digital Week) pokazujemy siłę internetu. Przekonujemy, że warto korzystać z dostępnych tam niezliczonych zasobów wiedzy, tak aby życie nasze i naszych bliskich było lepsze, bogatsze, wygodniejsze. Od ubiegłego roku zwracamy też uwagę na potrzebę bardziej świadomego korzystania z internetu. Bo widzimy, jak bardzo informacje z sieci wpływają na sposób, w jaki odbieramy rzeczywistość, i jakie konsekwencje społeczne przynosi rozpowszechnianie się nieprawdziwych wiadomości – tzw. “fake newsów”. Chcemy, by każda osoba, która weźmie udział w kampanii, miała okazję dowiedzieć się, czym są “fake newsy”, dlaczego są one tak niebezpieczne i jak można się przed nimi chronić. Chcemy pokazać, w jaki sposób można bardziej świadomie korzystać z sieci, a także oceniać rzetelność i prawdziwość rozpowszechnianych informacji. Po to, by móc czerpać z internetu jak najwięcej korzyści i ustrzec się przed zagrożeniami”.
Scenariusz warsztatu
Nie daj się fake newsom, którego celem jest zwiększenie wiedzy na temat fake newsów i sposobów oceny wiarygodności – w Internecie i nie tylko - został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która wraz z Goethe-Institut oraz z Polityką Insight realizuje projekt
„Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji”.
Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za aktywny udział w zajęciach i zapraszamy ponownie za rok!
Galeria zdjęć na stronie Biblioteki Publicznej