Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2020
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2020
Bliskie sobie, a jednak obce. Matka i córka w DKK
2020-09-16 19:10:44
foto W dn. 14 września 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie uczestniczek DKK. Tym razem na warsztat wzięłyśmy powieść młodej, rokującej pisarki, Katarzyny Kołczewskiej, pt. „Odzyskać utracone”. Dotychczas każde spotkanie DKK rozpoczynałyśmy od zabaw, lub ćwiczeń usprawniających pamięć i koncentrację. Tym razem jednak klubowiczka, pani Wiesława Minkiewicz, przybliżyła nam ideę „Szlachetnej paczki” i wolontariatu.

„Odzyskać utracone” to opowieść wielowątkowa, niosąca głęboki ładunek emocjonalny, na wskroś prawdziwa, inspirowana historią rodziny autorki. I choć czas zatarł wiele wydarzeń, wiele z nich nigdy nie zostało wypowiedzianych, to jednak wobec zdarzeń opisanych w powieści nie można przejść obojętnie.

Autorka fabułę oparła na tajemnicy, którą otoczona była postać ojca Mirandy, oficera Wojska Polskiego. Prawda, tak pieczołowicie skrywana, uniemożliwia znalezienie płaszczyzny porozumienia pomiędzy matką, a córką. Znajdują wprawdzie równowagę przy chorym Januszku, jednak echo zesłania wciąż rzutuje na ich wspólne relacje. Miranda to dwudziestoczterolatka, która po powrocie z Syberii, z jarzmem krzywd na swoich barkach, mierzy swoje oczekiwania z rzeczywistością. Historia zesłanej na Sybir młodej dziewczyny potrafi zmrozić krew w żyłach, ale równie przejmująca jest historia Marii, boleśnie doświadczonej, samotnej matki niepełnosprawnego chłopca.

Kołczewska oferuje czytelnikowi niezwykłą historię, przejmująco smutną, emocjonalną, nastrojoną melancholią. Historię, która uczy, wzrusza i przypomina o czasach minionych, pełnych bólu i straty, a jednocześnie niosących wiarę i nadzieję w lepsze jutro.

Na początku spotkania omówiłyśmy temat przewodni powieści. Życie po Syberii, konfrontacja z zastaną rzeczywistością, rozdzierający konflikt pomiędzy matką, a córką. Omówiłyśmy kreacje Marii i Mirandy, charyzmatycznych, silnych i niezwykle odważnych osobowości. Rozważania podparłyśmy realistycznym, wiernym tłem historycznym, jaki nakreśliła autorka: Białystok, lata czterdzieste i pięćdziesiąte XX w., obowiązujący i stosowany język, sytuacja klasy wyższej i średniej. Bieda, chaos i terror państwa komunistycznego. Omówiłyśmy także mocne i słabe strony utworu. Na koniec spotkania klubowiczki określiły jaką literaturą chciałyby się zajmować na kolejnych spotkaniach DKK.

foto foto

WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK