Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim również włączył się w uczczenie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Był współorganizatorem, wraz z Urzędem Miejskim i uczestniczył w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęły się one mszą w intencji Ojczyzny, uświetnionej koncertem patriotycznym „Razem dla Niepodległej” w wykonaniu m.in. solistów i zespołu wokalnego „Violki” z naszego ośrodka kultury oraz młodzieży ze szkoły podstawowej i duetu Stanisława Górnik i Jerzy Januszewski. Następnie wspólnie z delegatami innych instytucji i organizacji złożyliśmy kwiaty na Cmentarzu Komunalnym przy pomniku poświęconym pamięci żołnierzy poległych w Katyniu oraz przy pomniku upamiętniającym żołnierzy wyklętych.
Ponadto wraz z grupą dzieci ze świetlicy przy ul. Dworcowej dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu" i wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa, drużyną harcerską 10 WDH Wataha, uczniami klasy wojskowej z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Dzieci ze świetlicy Dworcowej przygotowały również inscenizację - montaż muzyczno-słowny z okazji Dnia Niepodległości, który zaprezentowały w swojej świetlicy zaproszonym gościom.
Przez dłuższy czas można jeszcze oglądać przygotowane i prezentowane wystawy.
W galerii pałacowej oraz w galerii „Za Filarami” Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, ale także w przestrzeni publicznej, w miejscach usytuowania systemów wystawienniczych, tj. przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim, przy Dworcu PKS, targowisku miejskim i przy świetlicy (ul. Dworcowa 51), zaprezentowano wystawy poświęcone Polsce Niepodległej. Wystawy te obejmują kilka zagadnień, głownie:
- powstawania Niepodległej, czyli prób odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz opis dorobku II Rzeczypospolitej;
- symboli i zasad eksponowania barw narodowych.
Pierwsze zagadnienie opisuje wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz budowania II Rzeczypospolitej. Ekspozycja przedstawia walkę o polską tożsamość do 1918 roku, organizację administracji i struktur samorządności, systemu edukacji i architekturę, sztukę budowania nowej Polski oraz kreowania i zagospodarowywania przestrzeni. Ekspozycja przedstawia Polskę dążącą do nowoczesności oraz rozwijającą się zgodnie z zamysłem obywateli. Nawiązuje także do ówczesnego kreowania piękna z wykorzystaniem motywów ludowych, promocję kultury i ówczesnego dorobku artystycznego.
Tymczasem drugie zagadnienie dedykowane symbolice dotyka bezpośrednio tematu hymnu, flagi, barw biało-czerwonych, omówienia godła XX wieku, ewolucji herbu od orła piastowskiego do herbu Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz zagadnienie poszanowania i zasad eksponowania barw narodowych zgodnie z Konstytucją RP oraz Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
W galerii „Za Filarami” prezentowana jest również wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci z przedszkola Bajkolandia pt. „Kalisz Pomorski – nasze ulubione miejsce” . Dzieci w ten sposób starały się pokazać swoją Niepodległą „Małą Ojczyznę”, tj. swoje miasto i ulubione w nim miejsca.