Relacja z III Ogólnopolskiej Giełdy Projektów
Strona główna / Zachodniopomorskie Forum Kultury

Zachodniopomorskie Forum Kultury powstało pod auspicjami Forum Kraków i zaczęło regularnie się spotykać od sierpnia 2011 roku. Podczas spotkań dyskutuje się na tematy najbardziej aktualne związane z kulturą tj. instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych ukierunkowanych na rozwój kulturalno-społeczny środowiska lokalnego.

 
 

Relacja z III Ogólnopolskiej Giełdy Projektów
2013-12-23 21:50:16
7 grudnia animatorzy kultury spotkali się po raz kolejny na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów. Wydarzenie służyło nie tylko zaprezentowaniu ciekawych działań animacyjnych z całej Polski, ale było również okazją do wymiany myśli i pomysłów oraz rozbudowania sieci kontaktów animatorów kultury z całej Polski.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach przygotowań do marcowego NieKongresu Animatorów Kultury, którego partnerem merytorycznym jest Forum Kraków.

Giełda odbyła się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ tematem spotkania była właśnie sztuka. W ogłoszonej we wrześniu rekrutacji poszukiwaliśmy projektów, w których sztuka jest tematem oraz narzędziem służącym animowaniu lokalnych społeczności.

Tegoroczna edycja Giełdy była szczególna , ponieważ stanowiła prolog do NieKongresu Animatorów Kultury – ogólnopolskiego spotkania animatorów kultury, które odbędzie się w dniach 26-28 marca 2014 r. NieKongres, na co wskazuje już sama jego nazwa, ma być niekonwencjonalnym spotkaniem, na kształt którego wpływ mają przede wszystkim sami animatorzy kultury. Dlatego też pierwsza część Giełdy Projektów została poświęcona na omówienie ramowego programu NieKongresu. Podstawowe założenia przedstawił Marek Sztark, dyrektor programowy NieKongresu. Uczestnicy Giełdy mieli możliwość zgłaszania uwag.

foto

Podczas dalszej części spotkania zostało zaprezentowanych dwadzieścia projektów animacyjnych wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń oraz cztery stoliki eksperckie. Lista projektów, wraz z opisami dostępna jest na stronie www.platformakultury.pl. Dynamiczna formuła polegała na krótkich prezentacjach stolikowych. Podczas 15-minutowych rund zgromadzeni wokół stolików uczestnicy wymieniali się pytaniami i uwagami na temat poszczególnych projektów. Wszystkie dyskusje były bardzo ożywione i inspirujące, dlatego cieszymy się, że kolejne spotkanie w tak licznym gronie animatorów odbędzie się już za kilka miesięcy!

Równolegle do programu odbywającego się na sali głównej, w bocznych salach można było obejrzeć filmy animacyjne udostępnione dzięki życzliwości autorów. W pierwszej z trzech sal prezentowaliśmy Film Etnograficzny Prolog. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego (Polska 2011, reż. Pola Rożek), będący dokumentacją działań animacyjnych i artystycznych, które miały miejsce w Bronowie i Ostałówku na Mazowszu w 2010 roku. Film został rozpoczął cykl filmów dokumentalnych o animacji „Animator” przygotowany przez TVP Kultura. Podczas Giełdy można było obejrzeć również szósty odcinek cyklu składający się z kilkunastu Videonotacji (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”), czyli video notatek, których autorzy, czerpiąc z doświadczeń filmu dokumentalnego i formuły wykorzystywanej przez kroniki filmowe, opisują działania budujące kulturalną tkankę miasta. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość obejrzenia filmu The Legend of Rosalie (USA 2010, reż. Nicholas Berger) opowiadającego niesamowitą historię bibliotekarki ze Slab City, która zbudowała bibliotekę przy użyciu materiałów z odzysku.

Na koniec tego pracowitego dnia na wszystkich czekała miła niespodzianka – koncert zespołu Muzykoterapia w Cafe Kulturalna.
Dyskusja o animacji kultury oraz o przyszłorocznym NieKongresie Animatorów Kultury trwa nadal. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do komentowania i wypowiadania się na Forum Animatorów Kultury na www.platformakultury.pl/dyskusja

Poniżej lista organizacji, według kolejności alfabetycznej, które zaprezentują się podczas tegorocznej Giełdy w Warszawie.

1. 3D czyli Dizajn Dla Dzieci - BWA Wrocław - Galeria Dizajn

2. 5 zmysłów. eMOTION - Stowarzyszenie Edukacyjne MCA

3. Art.-Generacja - Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury

4. Cud nad Martwą Wisłą - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

5. Dialogi z sąsiadami 3: Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim - Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Podlaskiej "DRUMLA"

6. DOM Arka Pasożyta - Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

7. Future Artist -Twórcza kontynuacja 3 - Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

8. IEPS Sztuka po Angielsku™ - Instytut Edukacji przez Sztukę

9. Kto za kolejką tą stoi - Centrum Kultury I Inicjatyw Obywatelskich

10. Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkole - Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

11. M4 - Moje Miasto, Moje Miejsce - Stowarzyszenie Kulturalne Jarte

12. Nie do wiary to Tatary! - Fundacja Teatrikon

13. Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim w Łodzi - Łódź utkana dźwiękiem - Muzeum Miasta Łodzi

14. Okno na teatr - Liczi

15. Rewiry - Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie

16. Sen nocy letniej - Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie

17. Tutaj - Stowarzyszenie Praktyków Kultury

18. Wędrujące opowieści - Polski Instytut Antropologii

19. Zachodniopomorskie Forum Kultury – sieć animatorów w działaniu - odsłona druga - Złocieniecki Ośrodek Kultury

20. Zrozumieć sierpień - Europejskie Centrum Solidarności

WSTECZSTRONA GŁÓWNA


Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK