Wystawa zorganizowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski
Strona główna / Galerie / Galeria Pałacowa
Wystawy 2016
Wystawa zorganizowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski
2016-11-30 17:24:09
foto Do dnia 2 grudnia pałacową galerię wypełniała wystawa prezentująca chrześcijańską spuściznę Pomorza Zachodniego. Wystawa została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Szczecinie, udostępniona Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kaliszu Pomorskim przez Panią Małgorzatę Duras – rzeczniczkę prasową Kuratorium Oświaty w Szczecinie, której w tym miejscu składamy podziękowania.

Z dziejów chrześcijaństwa Pomorza Zachodniego.

Pierwsze pisane informacje o chrześcijaństwie na Pomorzu Zachodnim pochodzą już z ery starożytnej. Ziemie te zamieszkiwali wówczas plemiona germańskie, a później plemiona słowiańskie, które po germańskich skolonizowały południowe wybrzeże Bałtyku. W IX w. na Pomorzu istniały plemiona Pyrzyczan i Wolinian. Wolinianie oraz Wieleci w drugiej połowie X w. walczyli z polskim księciem Mieszkiem. W 967 r. Mieszko pokonał Wolinian i włączył ich terytorium do swego państwa. Podległość Pomorza wobec Polski została potwierdzona w trakcie zjazdu gnieźnieńskiego, tymczasem w okresie wojen polsko-niemieckich (1003-1018) Bolesław Chrobry stracił władzę zwierzchnią nad Pomorzem, co spowodowało powrót do pogaństwa.

W XII w., Pomorze stało się obszarem ekspansji polskiego księcia Bolesława III Krzywoustego. To zaowocowało zajęciem terenów u ujścia Odry do Bałtyku i podporządkowanie Pomorza Polsce oraz w dalszym etapie chrystianizacja dokonana przez Biskupa Ottona z Bambergu, który dwukrotnie prowadził misje w księstwie. W okresie pierwszej misji ochrzcił 500 Pyrzyczan i 3500 mieszkańców Kamienia Pomorskiego. Utworzono wówczas także biskupstwo pomorskie, początkowo z siedzibą w Wolinie, potem w Kamieniu Pomorskim.

Kształt religijny Pomorza zmieniał się w XVII i XVIII w., kiedy to na Pomorzu pojawili się hugenoci tworząc własne gminy wyznaniowe, a potem ponownie katolicy, najczęściej żołnierze w garnizonach pruskich.

Wiek XIX przyniósł tworzenie ewangelickiej i katolickiej sieci parafialnej. Powstawały nowe świątynie, budowane ze składek polskich robotników sezonowych. Z końcem XIX w. wybudowano kościół Jana Chrzciciela w Szczecinie. W 1824 r. obchodzono uroczyście 700-lecie chrztu Pomorza. Z okazji tej rocznicy ufundowano pomnik-studzienkę św. Ottona w Pyrzycach. Okres 1933-1945 był czasem prób dla postaw chrześcijańskich. W Szczecinie aktywnie działali duchowni przeciwstawiający się hitlerowskiej represji. Niezwykle ważnymi wydarzeniami w życiu religijnym Pomorza Zachodniego były wizyta prymasa Stefana Wyszyńskiego i obchody milenium chrztu Polski. W 1972 r. ustanowiono diecezję szczecińsko-kamieńską. Obecnie istniejące kościoły chrześcijańskie na Pomorzu prowadzą ze sobą dialog ekumeniczny.


Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK