Strona główna / Galerie / Galeria "Za filarami"
Wystawy 2006
2007-03-06
20 listopada 2006 r. uroczyście została otwarta pokonkursowa wystawa „Barwy Lasu” podczas którego wręczono nagrody laureatom konkursu.
Świat Batiku
2007-03-06
Grudniową propozycją Galerii „Za Filarami” była wystawa batików wykonanych przez młodzież i dorosłych z koła plastycznego działającego w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim. Prace były wykonane pod okiem instruktora – p. Ewy Kamińskiej-Mikołajczyk.
W ostatnich 15 latach w Polsce zauważalne jest odrodzenie zainteresowania tą techniką zdobienia tkanin, która polega na uzyskiwaniu wzorów przez pokrywanie płótna gorącym woskiem, a następnie zanurzaniu go w zimnej kąpieli barwiącej. Wówczas miejsca pokryte woskiem pozostają nie zabarwione. Po wysuszeniu tkaniny można nałożyć woskową kolejną frazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność powtarza się wielokrotnie, dlatego ta technika jest bardzo pracochłonna. Po wykonaniu zaprojektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier, by wytopić nałożone warstwy wosku. Batiki znane były już w starożytności, w Polsce ogromną popularnością cieszyły się w okresie międzywojennym i często pojawiały się w literaturze polskiej. O tego rodzaju tkaninach wspominali m.in. J. Tuwim, M. Jasnorzewska-Pawlikowska, J. Sztaudynger, J. Conrad, S. Żeromski i M. Kasprowiczowa. Na wystawie w Ośrodku Kultury zaprezentowano 37 prac. Podczas wernisażu, który odbył się 7 grudnia 2006 r. dla przybyłych gości (wśród których byli również autorzy prac) wystąpili: J. Pacześna oraz grupa Teatru Ognia działająca przy MGOK.
Twórczość uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie
2007-03-06
Swój świat, swoją twórczość zaprezentowali w Galerii „Za Filarami” uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Szkoła działa od 1975 r. i skupia młodzież z terenu całego Pomorza Środkowego. Kształci w dwóch specjalnościach: reklama wizualna i formy użytkowe - specjalizacja: snycerstwo, ceramika, tkanina artystyczna. Wystawa została otwarta 12 października br. Większość z prac to malarstwo olejne – prace przedstawiają przyrodę, człowieka oraz martwą naturę. Największy zachwyt zwiedzających wystawę wzbudziły prace wykonane techniką tkaniny artystycznej, szczególnie „Tryptyk architektoniczny – architektura wschodu” Darii Kwapniewskiej, a także prace przestrzenne – ceramika i rzeźby. Wystawę można oglądać do połowy listopada. Zapraszamy!
Igłą Malowane
2007-03-06
Wrześniową propozycją Galerii „Za Filarami” w Ośrodku Kultury była wystawa pt. „IGŁĄ MALOWANE” autorstwa Tomasza Osmólskiego – twórcy, którego od dzieciństwa inspiruje sztuka ludowa. Haft artystyczny jest jedną z wielu jego pasji. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem mamy. Właśnie na jej pracy wzorował swój pierwszy obraz pt. "Młyn wodny". W początkach lat 60- tych artysta malował obrazy na płótnie, a od 1964 roku zajął się wyszywaniem serwet i obrusów - prawdziwych dzieł sztuki, zaprezentowanych podczas wernisażu wystawy, który odbył się dn. 6 września 2006 r.
Większość obrazów przedstawia pejzaże, motywy roślin, wizerunki zwierząt i każdy jest inny, niepowtarzalny, pełen uroku zarówno ze względu na sam wzór, dobór kolorów i nici, jak i historie jakie w sobie kryje.
Autorska wystawa Tomasza Osmólskiego to szansa na spotkanie z wyjątkowym artystą, którego prace podziwiane są nie tylko w kraju ale także poza jego granicami. Zobacz więcej zdjęć
„Świat zza krat”
2007-03-06
To tytuł lipcowej wystawy, która została zaprezentowana w Galerii „Za Filarami”. Prace zostały wykonane przez skazanych osadzonych w Zakładzie Karnym w Wierzchowie. Zobacz zdjęcia.





2007-03-06
Piątego czerwca 2006 r. w sali widowiskowej MGOK odbył się wernisaż wystawy „TWÓRCZOŚĆ” Marii Magdaleny Proskurowskiej. Autorka wystawy jest mieszkanką Stargardu Szczecińskiego, związanej na co dzień z grupą plastyczną MALACHIT. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

2007-03-06
W Galerii „ZA FILARAMI” 22 maja 2006 r. otwarta została wystawa, na której prezentowane były fotografie przedstawiające „drogi życia”.



2007-03-06
W maju w Galerii „ZA FILARAMI” można było obejrzeć wystawę malarstwa Elżbiety Kordek – artystki ze Złocieńca – absolwentki koszalińskiego Liceum Plastycznego.





2007-03-06
Mowa o mieszkance Kalisza Pomorskiego – Bolesławie Płachcie, której talent artystyczny jest znany większości z nas. Kwietniowa wystawa „CZAR KWIATÓW” jej autorstwa zaczarowała wnętrze Ośrodka Kultury oraz oczarowała mieszkańców naszego miasta, którzy licznie przybyli na wernisaż dnia 4 kwietnia 2006r.

2007-03-06
W dniach 10 - 31 marca w sali widowiskowej Ośrodka Kultury można było obejrzeć wystawę „Sowieckie Piekło 1939-1956”, która była zwieńczeniem dwuletniego projektu edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Wystawę uroczyście otworzyli przedstawiciele szczecińskiego Oddziału IPN.

1 2    Dalej

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK